Canotorul Serghei Tarnovschi a devenit vicecampion european pe distanța 500 metri
Full Article 50 second read

Canotorul Serghei Tarnovschi continuă evoluția bună din acest an. Sportivul de 23 de ani a devenit vicecampion european pe distanța 500 metri.

Potrivit unui comunicat publicat pe 6 iunie de Comitetul Național Olimpic și Sportiv, în cadrul competiției care s-a desfășurat la Poznan, Polonia, sportivul moldovean a obținut medalia de argint.

El a fost întrecut doar de cehul Martin Fuksa, dublu campion mondial.

Anterior, Tarnovschi și-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo și a cucerit o medalie de aur și două de argint la Cupa Mondială de la Barnaul.

La Europenele din Polonia, țara noastră a fost reprezentată și de sportivele Maria Olărașu și Daniela Cociu, calificate și ele la Olimpiadă. Acestea s-au clasat pe locul șase în finala probe de canoe dublu pe distanța de 200 de metri.