AP Photo/Patrick Semansky

Colegiul Electoral a confirmat victoria lui Joe Biden în alegerile prezidențiale din SUA

Colegiul Electoral a aprobat luni victoria democratului Joe Biden în alegerile prezidenţiale din Statele Unite, informează marţi AFP, citată de Agerpres.

Fără a produce surprize, marii electori, care s-au întâlnit în fiecare stat al federaţiei americane, au confirmat consacrarea victoriei lui Joe Biden, care va deveni pe 20 ianuarie cel de-al 46-lea preşedinte din istoria Statelor Unite.

Dacă etapa votului marilor electori reprezintă în mod tradiţional o formalitate, Donald Trump i-a conferit anul acesta o importanţă deosebită refuzând să accepte verdictul urnelor şi s-a făcut ecoul teoriilor conspiraţiei despre posibile fraude electorale.

Limita de 270 de mari electori, sinonimă cu victoria, a fost depăşită în favoarea lui Joe Biden în finalul după-amiezei de luni, când statul California, unde candidatul Partidului Democrat a câştigat detaşat, şi-a adăugat voturile la totalul celor exprimate.

„Integritatea alegerilor noastre a fost păstrată. Acum este timpul să întoarcem foaia. Pentru a ne strânge împreună”, i-a îndemnat pe americani viitorul preşedinte al SUA, care va prelua oficial această funcţie pe 20 ianuarie.

„Flacăra democraţiei a fost aprinsă cu mult timp în urmă în această ţară. Şi acum ştim că nimic, nici măcar o pandemie sau un abuz de putere, nu poate stinge această flacără”, a spus Joe Biden în discursul susținut luni.

„Încă o dată statul de drept, Constituția noastră și voința oamenilor au prevalat. Democrația noastră – forțată, testată și amenințată – s-a dovedit a fi rezistentă, adevărată și puternică”, a scris Biden pe Facebook.

Rezultatele scrutinului din 3 noiembrie au fost deja certificate de fiecare dintre cele 50 de state: Joe Biden a câştigat un număr record de voturi – 81.28 milioane adică 51.3% din sufragii, faţă de 74.22 milioane (46.8 %) cât a obţinut Donald Trump.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Explozie la o benzinărie din Roma: peste 20 de persoane, rănite

O explozie devastatoare s-a produs în această dimineață la o stație de alimentare cu carburanți din cartierul Prenestino, la est de centrul istoric al Romei. Cel puțin 21 de persoane au fost rănite în urma deflagrației, dintre care cinci sunt în stare gravă, scrie DW cu referire la presa italiană.

Primele informații arată că un camion ar fi lovit o conductă de alimentare la o benzinărie, iar pompierii și poliția au fost chemați în jurul orei 8:00, ora locală. În timp ce echipele de intervenție încercau să stingă incendiul izbucnit, s-a produs o explozie puternică, pe care martorii au comparat-o cu un cutremur. Momentul deflagrației a fost surprins pe camerele de supraveghere.

Deflagrația a provocat pagube semnificative clădirilor din zonă și a declanșat un incendiu într-un depozit de documente judiciare. Din motive de siguranță, autoritățile au închis stația de metrou din apropiere.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: