agora.md

Cutremur în zona Vrancea din România. Seismul s-a resimțit și în Republica Moldova 

În dimineața zilei de 3 noiembrie a fost înregistrat un cutremur în apropiere de Republica Moldova. Seismul, cu magnitudinea de 5,5, s-a produs în România, zona Vrancea.

Cutremurul a fost înregistrat în jurul orei 06:50. Acesta a fost resimțit pe lângă Republica Moldova, și în Bulgaria, Serbia și Ucraina.

UPDATE: Institutul de Geologie și Seismologie anunță că seismul a avut magnitudinea de 5,3. Totodată se menționează pe teritoriul Republicii Moldova, cutremurul a fost resimțit cu intensitatea de 4 – în partea de sud și 3-3,5 în partea centrală.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Incendiu în mansarda unui bloc din Chișinău, din cauza descărcărilor electrice: 15 persoane, evacuate

Mansarda unui bloc de locuit din Chișinău a luat foc în dimineața de 7 iunie, din cauza descărcărilor electrice. Potrivit cercetărilor preliminare, incendiul s-ar fi produs din cauza descărcărilor electrice din timpul ploilor. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 06:36. Responsabilii au fost informați că mansarda unui bloc de locuit cu cinci etaje de pe strada Andrei Doga nr. 13/C din capitală a fost cuprins de flăcări.

Pentru stingerea flăcărilor, la fața locului au fost îndreptate mai multe echipe de salvatori și pompieri.

Ajunși la destinație, angajații IGSU au stabilit că focul a cuprins o mansardă. Incendiul a fost localizat către ora 07:01, iar nivelul sporit de intervenție a fost retras.

În vederea asigurării securității locatarilor și evitării intoxicării acestora cu produsele de ardere, pompierii au evacuat din clădire 10 adulți și 5 minori. În urma incidentului, victime nu au fost raportate”, a precizat IGSU.

Potrivit cercetărilor preliminare efectuate la fața locului, incendiul ar fi putut izbucni în urma descărcărilor electrice atmosferice în timpul precipitațiilor.

La moment, angajații IGSU continuă lucrările de lichidare completă a incendiului.

***

Amintim că, în perioada 6-7 iunie, meteorologii prognozează vreme instabilă în Republica Moldova. Se așteaptă ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice și grindină, existând risc de inundații locale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: