Taburceanu a câștigat la MoldATSA mai mult decât directorul demis? Rise Moldova: adaosuri de 2 ori mai mari decât salariul

Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu și fosta comunicatoare a premierului Natalia Gavrilița, a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA, întreprinderea de stat responsabilă de securitatea traficului aerian, potrivit unei investigații Rise Moldova publicată pe 23 iunie. Datele arată că, în 2026, remunerarea lunară a Taburceanu la MoldATSA a depășit 120.000 de lei de opt ori mai mult decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mult decât primește verișoara ei, președinta Maia Sandu.

Potrivit RISE Moldova, Anastasia Taburceanu a fost angajată la MoldATSA la începutul lunii iunie 2025. În cel de-al doilea semestru al anului trecut, aceasta a încasat venituri de peste jumătate de milion de lei, adică în medie peste 75.000 de lei pe lună. În 2026, remunerarea sa a crescut semnificativ, depășind 120.000 de lei lunar.

Anterior, contactată de NewsMaker, Taburceanu a precizat că salariul său de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru, fără a menționa alte surse de remunerare din cadrul întreprinderii.

Într-un răspuns acordat RISE Moldova, comunicatoarea a explicat că sumele reflectate în documente pot include, pe lângă salariu, și alte plăți aferente deplasărilor de serviciu, inclusiv diurne și cheltuieli de cazare, și că de când este angajată la MoldATSA a participat la programe de instruire și perfecționare profesională în domeniul aviației civile.

Activitate la Cancelaria de Stat și Guvernul Recean

Pe lângă MoldATSA, Taburceanu mai prestează servicii de comunicare în cadrul activităților de promovare a unui plan guvernamental finanțat de UE, activități raportate către Cancelaria de Stat, potrivit propriilor declarații. Aceasta a precizat că salariul de la MoldATSA nu include și serviciile prestate în cadrul planului guvernamental, fără a menționa sursa de remunerare pentru acestea din urmă.

RISE Moldova notează că Taburceanu a fost și coordonatoarea campaniilor de comunicare ale Guvernului condus de Dorin Recean. Aceasta a activat în funcția de consilieră a prim-ministrului Dorin Recean din aprilie 2023 până în octombrie 2025, fără a depune declarații de avere pentru acei ani, pe motiv că nu deținea o funcție oficială în cadrul Cancelariei.

„Nu dețineam o funcție oficială în cadrul Cancelariei, deci nu trebuia să depun declarația. Am avut contracte de durată scurtă cu diferiți donatori”, a declarat Taburceanu pentru RISE Moldova, fără a oferi detalii despre identitatea donatorilor sau sumele achitate.

NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Guvernului vizavi de activitatea Anastasiei Taburceanu în calitate de consilieră a prim-ministrului Dorin Recean și de obligativitatea depunerii declarațiilor de avere în acest context. Reprezentanții Executivului au precizat că vor veni cu un răspuns.

Royalty de jumătate de milion de lei

O altă sursă de venit pentru Taburceanu a fost Institutul pentru Inițiative Strategice (IPIS), un ONG condus de fostul deputat liberal-democrat Vadim Pistrinciuc. Potrivit datelor consultate de RISE Moldova, în 2025 Taburceanu a încasat circa 600.000 de lei de la această instituție, sub formă de royalty.

„Remunerația a venit în baza unui contract de consultanță, ca parte a unei echipe multidisciplinare. Activitatea a vizat identificarea și dezvoltarea unor mecanisme de prevenire și combatere a dezinformării și manipulării informaționale, precum și elaborarea unor recomandări și instrumente de intervenție în acest domeniu”, a declarat comunicatoarea pentru RISE Moldova.

Firma Grai Grup, de la un milion la zero

Înainte de a consilia Guvernul Recean, Taburceanu a fondat Grai Grup SRL, firmă de consultanță în comunicare strategică. În primul an de activitate, cu un singur angajat declarat, firma a înregistrat venituri de peste un milion de lei și un profit de aproape 958.000 de lei, o parte provenind din contracte cu instituții publice. Printre acestea, un contract de 95.000 de lei cu Oficiul Avocatului Poporului, obținut în octombrie 2023, pentru elaborarea unei strategii de comunicare și organizarea unor sesiuni de instruire.

În 2024, veniturile Grai Grup au scăzut abrupt la 164.000 de lei, iar în 2025 firma a raportat zero venituri și pierderi de 3.829 de lei. Taburceanu a explicat această evoluție prin faptul că activitățile profesionale curente au necesitat implicare deplină, motiv pentru care nu a mai participat activ la proceduri de achiziții sau alte oportunități de contractare.

Precizăm că Anastasia Taburceanu a fost purtătoarea de cuvânt a ex-premierului Natalia Gavrilița între 2021 și 2023. Aceasta și-a depus ulterior demisia din motive personale. Tot în 2023, a fondat Grai Grup, companie de consultanță în comunicare, împreună cu expertul în comunicare strategică și relații publice Ion Grosu. Totodată, se menționează că „fondatorii companiei au experiență în promovarea produselor comerciale, implementarea campaniilor de schimbare de comportament, comunicarea de reformă și de politici publice, comunicare instituțională și campanii electorale.”


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

președinte.md

Roman Roșca revine la conducerea Biroului de reintegrare. Doar că în rol de secretar de stat: „Funcțiile vin și pleacă. Responsabilitatea – rămâne”

Fostul viceprim-ministru pentru Reintegrare și ex-deputat PAS, Roman Roșca, a fost numit în funcția de secretar de stat în cadrul Biroului politici de reintegrare. Decizia a fost aprobată de Guvern în ședința din 24 iunie.

La scurt timp după numire, Roman Roșca a declarat, într-o postare pe rețelele de socializare, că noua funcție reprezintă „continuarea unui efort început cu mulți ani în urmă”.

„Fiind originar din Tighina, am trăit personal realitățile și consecințele separării care persistă de peste trei decenii. Ulterior, am privit dosarul reintegrării din diferite perspective: din contactul direct cu oamenii afectați de această situație, din Parlament, din cadrul Comisiei speciale pentru monitorizarea și controlul parlamentar al politicilor de reintegrare și din Guvern. Funcțiile vin și pleacă. Responsabilitatea față de acest obiectiv rămâne”, a scris Roșca pe rețele.

Oficialul a anunțat drept priorități ale noului mandat apropierea comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului, consolidarea încrederii precum și identificarea unor „soluții viabile de reintegrare, adaptate realităților de astăzi”.

Cine este Roman Roșca?

Roman Roșca are 44 de ani și este masterand în drept economic la Universitatea de Stat din Moldova. Și-a început cariera în 2006, în calitate de inspector superior pentru resurse umane în cadrul Comisariatului de poliție din Tighina. Ulterior, a avansat în structurile Ministerului Afacerilor Interne, ocupând diverse funcții.

În 2012, a renunțat la cariera în poliție și s-a orientat spre mediul de afaceri. Respectiv, a fondat și administrat compania „Invest Market” SRL.

În 2019, Roșca a fost ales consilier municipal din partea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), deținând și funcția de secretar adjunct al Organizației Teritoriale Chișinău a formațiunii.

Roman Roșca a devenit deputat în Parlament în iulie 2022, după ce colegul său de partid, Dorel Iurcu, a renunțat la mandat pentru a prelua funcția de primar. În legislativ, a condus Comisia specială pentru monitorizarea și controlul realizării politicii de reintegrare a Republicii Moldova, creată la inițiativa președintelui Parlamentului, Igor Grosu.

În iulie 2025, Roșca a fost numit viceprim-ministru pentru Reintegrare în Guvernul condus de Dorin Recean, după ce Oleg Serebrian a fost desemnat ambasador al Republicii Moldova în Turcia. După alegerile parlamentare din 2025 și schimbarea Guvernului, el nu s-a mai regăsit în noul Executiv condus de Alexandru Munteanu.

În prezent, funcția de viceprim-ministru pentru Reintegrare este deținută de fostul ambasador al Republicii Moldova în Ucraina, Valeriu Chiveri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: