Reuters

Un vehicul a intrat în mulțimea de la parada LGBT din Berlin: un mort și 16 răniți

O femeie a murit, iar alte 16 persoane au fost rănite după ce un vehicul a intrat în mulțimea de participanți la parada anuală LGBT Christopher Street Day din Berlin. Poliția a făcut public numele suspectului, precum și fotografia acestuia, relatează BBC.

Incidentul a avut loc în apropierea parcului central Tiergarten.

Un microbuz alb a intrat în mulțime în jurul orei 22:00, după care organizatorii evenimentului au urcat pe scenă și le-au transmis participanților că parada se încheie înainte de termen, a scris publicația Bild, citând un martor ocular.

Reuters

În conformitate cu practica aplicată în Germania, autoritățile au făcut public numele suspectului, precum și prima literă a numelui său de familie – Abdul B., care continuă să fie căutat. Acesta are 21 de ani. Din vehiculul implicat în incident ar fi putut să fugă „o persoană sau mai multe”, a comunicat poliția. Totodată, potrivit sursei citate, se știe că o parte dintre răniți au suferit plăgi provocate prin înjunghiere. Suspectul ar putea fi înarmat și periculos, iar poliția a recomandat să nu fie abordat în nicio circumstanță. Înainte de a oferi aceste detalii, poliția a menționat că suspectul are legături cu cercuri islamiste.

Primarul Berlinului, Kai Wegner, a calificat cele întâmplate drept un atac asupra unei societăți libere. Ulterior, ajuns la locul incidentului, Wegner le-a mulțumit serviciilor de urgență, dar a refuzat să precizeze dacă atacul a fost un act terorist.

Cancelarul federal Friedrich Merz a calificat atacul de la Berlin drept un „act josnic”. „Acesta este un atac asupra societății noastre”, a scris el pe platforma X. Germania este o țară deschisă și iubitoare de libertate, iar ea va „păstra și apăra aceste valori”, a adăugat Merz. Atacul va fi „anchetat, iar vinovații vor fi pedepsiți cu toată severitatea legii”, a subliniat cancelarul.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

UnuTV explică împrumutul primit de la Vasile Tofan: pe ce au fost cheltuiți banii și ce legătură are premierul cu postul TV

Postul de televiziune UnuTV a venit cu explicații după ce premierul Vasile Tofan a declarat aproape 26 de mii de dolari sub formă de dobândă aferentă unui împrumut acordat Independent Trust Media, compania care a fondat postul. UnuTV susține că banii împrumutați au fost folosiți exclusiv pentru amenajarea studioului și a redacției, iar împrumutul a fost rambursat integral în 2025. Postul precizează că Tofan nu deține și nu a deținut vreodată calitatea de fondator sau membru în organele de conducere ale UnuTV, iar relația sa cu Independent Trust Media s-a „limitat la contractul de împrumut”.

„În anul 2024, odată cu lansarea postului de televiziune UnuTV, compania Independent Trust Media SRL a încheiat un contract oficial de împrumut cu omul de afaceri Vasile Tofan. Fiind o companie nou-înființată, fără istoric financiar, Independent Trust Media SRL întâmpina dificultăți în a obține finanțare bancară. În aceste condiții, împrumutul a fost acordat în termeni similari celor practicați de instituțiile bancare, conform înțelegerii dintre părți. (…) În anul 2025, Independent Trust Media SRL a rambursat integral împrumutul, inclusiv dobânda aferentă prevăzută în contract, sumă reflectată în declarația de avere a premierului Vasile Tofan”, se arată în comunicatul UnuTV.

Postul TV susține că împrumutul a fost contractat „în mod transparent, fiind adus la cunoștința tuturor partenerilor de dezvoltare ai Independent Trust Media SRL încă de la momentul acordării”.

Amintim, prim-ministrul Vasile Tofan și-a depus astăzi, 21 august, declarația de avere și interese pentru anul 2025. Potrivit documentului, șeful Cabinetului de miniștri a ridicat anul trecut peste 600 de mii de dolari salariu și dobânzi de la Horizon Capital.

Oficialul declară 23 de conturi în Republica Moldova și peste hotare, în care păstrează, în diferite valute, echivalentul a aproape 10 milioane de dolari.

Noul șef al Guvernului declară, totodată, și venituri din dobânzi, inclusiv 25.875 de dolari aferenți unui împrumut acordat Independent Trust Media, compania care a fondat postul UnuTV.

***

Compania Independent Trust Media, care are legătură cu TV8, a primit licență de emisie pentru  UnuTV în iulie 2024. Canalul TV se axează pe conținutul de divertisment pentru vorbitorii de limbă rusă. 

Independent Trust Media a fost înființată de jurnalista Mariana Rață, co-fondator al TV8 Media Alternativa, Vasile Gherman, director financiar al TV8, și Svetlana Buză, director executiv al Media Alternativa.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: