vmargineanu/Shutterstock

Țara care a devenit principala piață pentru alcoolul moldovenesc. A detronat România și Belarus 

În primul trimestru al anului 2023, exportul total de alcool etilic şi băuturi alcoolice din Republica Moldova a crescut cu 26,8 la sută şi a constituit 53,47 milioane de dolari. Ucraina a devenit principala piaţă pentru alcoolul moldovenesc, scrie Mold-street cu referire la date publicate de Banca Naţională a Moldovei. 

Cel mai tare, potrivit sursei, au crescut livrările în Ucraina – de circa 6,5 ori, urcând la 9,40 milioane de dolari, comparativ 1,44 milioane de dolari în trimestrul I 2022.

Cu o cotă de 17,6% din totalul exporturilor, Ucraina a devenit principala piaţă de desfacere pentru alcoolul moldovenesc, detronând Belarus şi România, care ocupă locurile doi şi trei, cu cote de 17,1% şi respectiv 14,5%.

Potrivit sursei, tendinţa de creştere a exporturilor de produse alcoolice din Moldova în Ucraina s-a făcut observată în trimestrele III şi IV ale anului trecut, când volumele au crescut de circa patru ori faţă de trimestrul I şi trimestrul II din 2022.

Pe locul patru în topul pieţelor de desfacere a urcat Georgia, unde au fost exportate băuturi alcoolice de 3,23 milioane de dolari.

„Potrivit presei din Rusia, Georgia a devenit în primul trimestru din 2023 principalul furnizor de vinuri pe piaţa rusească şi datorită reexportului de vin moldovenesc, care ajunge în vrac în Georgia şi unde este ambalat şi vândut ca vin georgian”, precizează sursa.

Rusia se află abia pe locul opt în clasamentul pieţelor de desfacere cu o cotă de 3,4%, practic la acelaşi nivel cu Serbia şi Statele Unite.

În exportul de băuturi alcoolice cota ce mai mare este deţinută de vinurile din struguri proaspeţi – circa 59,2% (31,66 milioane de dolari), exporturile crescând în primele trei luni ale acestui an cu 28%, faţă de aceeaşi perioadă din 2022.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Primăria Chișinău va propune miercuri un nou proiect de buget. Viceprimarul promite „indicatori noi pe partea de venituri și cheltuieli”

Primăria Chișinău va propune miercuri, 27 mai, un nou proiect de buget pentru anul 2026. Anunțul a fost făcut de viceprimarul responsabil de domeniul finanțelor, Olesea Pșenițchi, în cadrul ședinței operative a serviciilor municipale din 25 mai.

Olesea Pșenițchi a menționat că proiectul de buget pentru 2026 a fost modificat în contextul crizei carburanților și eliminării taxe de salubrizare.

Începând cu luna martie 2026, Republica Moldova s-a confruntat și se confruntă în continuare cu creșteri semnificative la carburanți. Acest fenomen generează un impact major asupra prestării serviciilor publice de către întreprinderile municipale și autoritățile instituțiilor bugetare subordonate municipiului Chișinău. Totodată, a fost aprobată decizia cu privire la aplicarea taxelor locale. Din acest proiect de decizie a fost scoasă taxa pe salubrizare. (…) Având în vederea aceste două fenomene, taxa pe salubrizare și creșterea carburanților, s-a impus o reevaluare a indicatorilor bugetari. (…) În această perioadă, Direcția generală finanțe a estimat și a venit cu alți indicatori bugetari referitor la parte de venituri și partea de cheltuieli și, în principiu, suntem gata să plasăm acest proiect spre consultări publice”, a spus ea.

Documentul va fi supus consultărilor publice.

Precizăm că, în prezent, municipalitatea funcționează în baza unui buget provizoriu, după ce toate ședințele CMC în care proiectul bugetului pentru anul 2026 a fost inclus pe ordinea de zi au eșuat din lipsă de cvorum. Municipiul Chișinău nu a avut un buget aprobat nici în anul 2025.

Consiliul Municipal Chișinău (CMC) este format din 51 de consilieri, iar niciuna dintre fracțiuni nu deține majoritatea necesară pentru adoptarea deciziilor. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: