1 septembrie
Максим Андреев, NewsMaker

132 de elevi din țară, testați pozitiv cu COVID-19 iar peste 1700 stau în carantină

La data de 22 ianuarie, în Republica Moldova o instituție de învățământ general activează la distanță din cauza carantinei ca și în cazul a 68 de clase. Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 132, iar 1776 elevi au fost plasați în regim de autoizolare. 153 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus și 74 se află în izolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 54 de persoane, iar alte 27 se află în autoizolare.

Informația a fost oferită de către ministerul Educației, Culturii și Cercetării.

În învățământul profesional tehnic, în perioada 18-22 ianuarie, au fost înregistrați 12 de elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 1 – cadru didactice și 3 din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 5 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare.

În învățământul superior, în perioada 18-22 ianuarie, avem 1 student testat pozitiv cu Covid-19. 3 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 2. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 1 persoane, iar 3 se află în autoizolare.

În învățământul de educație timpurie, 3 grădinițe și 14 grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt 6, iar alți 496 de copii se află în autoizolare. 51 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 70 de cadre didactice. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 67 de persoane, iar alte 55se află în autoizolare.

Amintim că bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 156 202.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Grosu

Grosu a vizitat localitățile afectate de ploile torențiale din raionul Ialoveni: „A fost o noapte dificilă” (FOTO)

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a vizitat astăzi, 7 iunie, localitățile afectate de ploile torențiale din raionul Ialoveni. Oficialul a precizat că lucrările de lichidare a consecințelor din teren continuă și în prezent.

A fost o noapte dificilă atât pentru localnici, cât și pentru salvatori, drumari și autoritățile publice locale. Intervențiile continuă și la această oră pentru remedierea consecințelor provocate de intemperii. (…) Le mulțumesc tuturor celor care au muncit pe parcursul nopții și continuă să ofere sprijin comunităților afectate: salvatorilor și pompierilor din cadrul IGSU, polițiștilor, drumarilor și autorităților locale”, a scris Igor Grosu pe Facebook.

Amintim că, pe 6 iunie, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au provocat pagube semnificative în zece raioane, inclusiv în Ialoveni. Salvatorii au efectuat pe parcursul zilei 65 de intervenții. Echipele mobilizate pentru pomparea apei, curățarea drumurilor, tractarea mijloacelor de transport și înlăturarea altor consecințe provocate de vremea rea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: