riavrn.ru

147 de cazuri noi de coronavirus, confirmate în Republica Moldova

Pe parcursul zilei de 23 mai au fost înregistrate 147 de cazuri noi de infecție cu noul tip de coronavirus. Astfel, bilanțul cazurilor a ajuns la 6994, informează Ministerul Sănătății.

Total teste efectuate în această zi – 1285, dintre care primar – 989 și repetat – 296.

Din numărul total de cazuri din această zi, 18 sunt lucrători medicali: medici – 3, asistenți medicali – 8, felceri – 2, personal auxiliar – 5.

Precizăm că 3452 de pacienți s-au tratat de COVID-19, iar 242 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Vasile Tofan a demisionat din consiliul unei bănci din Moldova, unde activa din 2018, cu o zi înainte să fie învestit premier

Premierul Vasile Tofan a demisionat din Consiliul Maib. S-a întâmplat în ziua în care Parlamentul a acordat votul de încredere Guvernului condus de acesta, scrie RISE.

Potrivit sursei citate, instituția de creditare a anunțat că motivul demisiei este „numirea într-o funcție publică”.

Tofan a fost membru al Consiliului din octombrie 2018. Potrivit RISE, din 2020 şi până în 2025, pentru funcţia de membru al Consiliului de Administrare al Maib, Tofan a primit o remunerare anuală de 960 de mii lei. Adică 80 de mii de lei pe lună. În 2019, remunerația anuală pentru aceeaşi activitate a fost de 710 mii de lei (aproape 60 de mii de lei pe lună).

Menționăm că statutul de membru al Guvernului este incompatibil cu exercitarea oricărei alte funcții retribuite.

Vasile Tofan și echipa sa guvernamentală au fost învestiți în funcție pe 22 iulie, după ce Parlamentul le-a acordat vot de încredere cu o zi înainte.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: