unian.net

A fost reținut încă un complice la răpirea ex-judecătorului ucrainean Mykola Ceaus (UPDATE)

Duminică, 9 mai 2021, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), ofițerii Inspectoratului Național de Investigații de  comun cu ofițerii de urmărire penală de la Direcția Generală Urmărire Penală ai IGP al MAI, au mai reținut un complice în cazul răpirii fostului judecător din Ucraina, Mykola Ceaus.

UPDATE (16:33) Complicele reținut în dosarul răpirii ex-judecătorului din Ucraina – Mykola Ceaus, a fost plasat în arest pentru 30 de zile, la solicitarea procurorilor PCCOCS.

Potrivit unui comunicat publicat pe 11 mai, bărbatul are vârsta de 30 de ani și a fost reținut la intrarea în țară. La 10 mai 2021, procurorii l-au pus sub învinuire pentru asigurarea și organizarea activității grupului de persoane care nemijlocit au realizat răpirea cetățeanului ucrainean. Marți, procurorii PCCOCS urmează să solicite în instanța de judecată aplicarea arestului preventiv.

Potrivit legii penale, fapta de care bărbatul reținut este învinuit se pedepsește cu închisoarea pentru un termen de la 6 la 10 ani.

***

Amintim că judecătorul ucrainean Ceaus, care se află pe teritoriul țării noastre din 2016, după ce a fost acuzat de către autoritățile din Ucraina de luare de mită în valoare de 150.000 de dolari, și care se judecă cu autoritățile Republicii Moldova pentru obținerea azilului politic, a fost anunțat dispărut și dus într-o direcție necunoscută. Despre răpirea lui Mycola Ceaus a anunțat pe 3 aprilie avocatul său, Iulian Balan. Potrivit poliției, bărbatul de 54 de ani a fost răpit din curtea blocului în care locuia.

Într-un briefing de presă, ministrul de Interne Pavel Voicu a declarat că poliția a reținut un suspect și deține probe care demonstrează implicarea unor cetățeni străini în răpirea magistratului ucrainean. Aceștia ar fi părăsit deja Republica Moldova. Voicu și-a exprimat speranța că SIS va obține informații suplimentare de la autoritățile ucrainene.

La ședința parlamentului din 9 aprilie a fost constituită o comisie de anchetă pentru elucidarea circumstanțelor presupusei răpiri a ex-judecătorului ucrainean.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vartic a depus plângere la Poliție după valul de acuzații: „Nimeni nu are dreptul să transforme o tragedie personală într-o campanie de denigrare”

Fostul vicepreședinte al raionului Hîncești, Dumitru Vartic, a depus pe 17 martie o plângere la Inspectoratul de Poliție Hîncești privind răspândirea masivă a unor informații false și defăimătoare la adresa sa, susținând că în ultimele zile au fost lansate „acuzații extrem de grave, prezentate ca fapte certe, fără nicio dovadă”.

„Nimeni nu are dreptul să transforme o tragedie personală într-o campanie de acuzații nefondate și să prezinte presupuneri drept adevăr. Am decis să apelez la lege pentru a opri această situație și pentru ca persoanele care au contribuit la răspândirea acestor informații să răspundă conform legii”, a declarat Vartic.

Acesta a mai menționat că din informații preliminare, inclusiv din surse apropiate poliției, nu a fost identificată o persoană reală cu numele Minodora Calistru-Prisacu, ridicând suspiciuni că ar fi vorba despre un cont fals, parte dintr-o activitate coordonată de utilizare a conturilor false și boților în rețelele sociale.

Tot pe 17 martie, Vartic a depus o a doua plângere la Procuratura municipiului Chișinău împotriva conducerii și personalului medical al Spitalului Raional Hîncești și al Spitalului Clinic de Psihiatrie Codru, acuzați de neglijență în acordarea asistenței medicale soției sale, Ludmila Vartic, după o tentativă de suicid din noiembrie 2025.

În plângerea depusă la Procuratură, Vartic susține că soția sa a fost internată la Spitalul Raional Hîncești în perioada 5-7 noiembrie 2025, externată prematur, fără diagnostic psihiatric clar, fără plan de tratament și fără monitorizare adecvată. La Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru, deși specialiștii au constatat „semne de depresie profundă”, nu au fost inițiate măsuri adecvate.

„Medicul de la Codru nu a acordat servicii medicale, a tăinuit gravitatea stării și nu a inițiat măsuri adecvate, ceea ce a agravat boala și a contribuit la tragedia din 3 martie 2026″, se menționează în plângere.

Vartic cere procuraturii să inițieze urmărire penală, să efectueze expertize medico-legale complexe și să stabilească dacă există o legătură cauzală între deficiențele medicale și decesul soției sale. Reprezentanții instituțiilor medicale vizate nu au comentat până la această oră acuzațiile.

***

Amintim că Ludmila Vartic, fostă educatoare la grădinița „Andrieș” din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din capitală. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia ar fi exercitat ani de abuzuri asupra ei. Vartic are statut de bănuit în dosarul de violență în familie soldată cu determinare la suicid, a respins public acuzațiile și a declarat că va coopera cu autoritățile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: