lei moldovenești
Максим Андреев, NewsMaker

A încercat să mituiască un angajat al ANSA, pentru a nu pierde €20 000. Un om de afaceri a ajuns în vizorul CNA

Un om de afaceri a fost denunţat la Centrul Național Anticorupție (CNA) de un angajat al Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) după ce ar fi încercat să-l mituiască cu 50 000 de lei. Potrivit denunţătorului, banii i-au fost propuşi pentru a trece cu vederea mai multe nereguli legate de executarea unui proiect privind vaccinarea vulpilor contra rabiei, executat de compania omului de afaceri. 

Astfel, în urma unei licitaţii, organizate de ANSA, agentul economic a câştigat proiectul, în cadrul căruia a achiziţionat vaccin antirabic pentru campania de vaccinare a vulpilor – procedură desfăşurată în două etape, primăvara şi toamna. Conform obligaţiunilor contractuale, după finalizarea vaccinării, angajatul ANSA urma să întocmească un raport cu privire executarea calitativă a lucrărilor şi distribuirea întregii cantităţi de vaccin, iar agentul economic să încaseze banii pentru servicii.

Însă, în procesul pulverizării vaccinului, peste 20 de mii de doze ar fi ratat ţinta şi ar fi ajuns în lacuri sau localităţi. Prin urmare, această cantitate de vaccin, în valoare de peste 20 000 de euro, trebuia  să fie exclusă din suma pe care urma s-o încaseze agentul economic din proiect. Pentru a nu pierde aceşti bani, omul de afaceri i-ar fi propus angajatului ANSA 50 000  de lei mită ca să falsifice raportul final de recepţionare a serviciilor şi să nu includă cantitatea de vaccin ratată.

În urma denunţului angajatului ANSA, a fost pornită o cauză penală pentru corupere activă. Omul de afaceri a fost reţinut şi escortat la CNA pentru audieri, ulterior fiind plasat în izolator pentru 72 de ore. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă închisoare până la 6 ani cu amendă în mărime de la 100 000 la 200 000 de lei.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un elev de 13 ani din Rusia, acuzat de „propagandă LGBT” și extremism

Poliția din Rusia a deschis dosare administrative împotriva unui elev de 13 ani pentru „propagandă LGBT” și afișarea simbolurilor extremiste, relatează Mediazona. Publicația nu menționează numele copilului și nici regiunea din care acesta provine, pentru a-i proteja identitatea. Se știe doar că este vorba despre un băiat.

Potrivit avocatului său, elevul a arătat o anumită imagine sau înregistrare video altor copii ori părinților acestora. Ulterior, aceștia au depus o plângere la poliție.

Nu a avut nicio intenție de a face propagandă, nici măcar nu știe ce înseamnă asta. A fost o glumă care, pur și simplu, a luat o turnură neașteptată. Copilul nu s-a gândit la consecințe, iar la noi sistemul s-a pus imediat în mișcare”, a explicat apărătorul.

Conform legislației ruse, răspunderea administrativă poate fi aplicată doar de la vârsta de 16 ani, astfel că dosarul deschis pe numele băiatului a fost închis. Totuși, poliția a trimis materialele către comisia pentru protecția și supravegherea minorilor.

În cele din urmă, pentru acuzația de „propagandă LGBT”, elevul a primit doar un avertisment. În ceea ce privește celălalt dosar — legat de afișarea simbolurilor extremiste — membrii comisiei au considerat că băiatul „necesită reeducare”. Mai mult, au discutat posibilitatea transferării lui într-o școală-internat destinată minorilor cu comportament delincvent.

De asemenea, băiatul, care, potrivit avocatului, este un elev foarte bun, participă la olimpiade și câștigă concursuri de creație, a fost luat în evidență ca minor cu comportament delincvent.

Avocatul a contestat în instanță deciziile comisiei pentru minori, notează Meduza.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: