MAI

Acces limitat în centrul Chișinăului în contextul vizitei președintei Comisiei Europene

Chișinăuienii vor avea acces restricționat în anumite zone ale orașului miercuri, 9 octombrie, și joi, 10 octombrie, în intervalele orare 8:00-22:00 și, respectiv, 8:00-18:00. Această măsură a fost confirmată de Primăria Chișinău printr-o postare pe Facebook, fiind impusă de poliție în contextul vizitei oficiale a președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în Republica Moldova.

Pe durata vizitei, se va limita temporar accesul în diverse locuri din centrul orașului și pe traseele care duc spre Aeroportul Internațional Chișinău. În plus, se vor interzice temporar întrunirile publice, evenimentele de masă, lucrările de reparație a drumurilor și tăierea copacilor în zonele unde vor circula coloanele oficiale.

Primăria Chișinău recomandă șoferilor să urmeze indicațiile poliției, să fie răbdători și să respecte regulamentul de circulație rutieră.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, va efectua o vizită de lucru în Republica Moldova pe 10 octombrie. Informația a fost comunicată de instituția prezidențială. Se menționează că președinta Comisiei Europene va avea o întrevedere cu șefa statului Maia Sandu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Instagram/Igor Dodon

Inițiativă anti-guvernare în campania electorală. Socialiștii planifică acțiuni de salubrizare: „Curățăm Moldova de PAS”

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) demarează, din data de 27 august, o campanie anti-guvernare, întitulată „Curățăm Moldova de PAS!”. Formațiunea a comunicat că, pe durata acesteia, activiștii PSRM vor participa la acțiuni de salubrizare în toată țara. Inițiativa vine în ajunul începerii campaniei electorale pentru alegerile parlamentare.

Partidul Socialiștilor anunță lansarea campaniei naționale „Curățim Moldova de PAS!”, care se va desfășura între 27 august și 28 septembrie. Am ales să începem această acțiune chiar de Ziua Independenței, pentru că suntem convinși că doar eliberând țara de politica distructivă a actualei guvernări vom putea restabili o independență autentică și reda oamenilor încrederea într-un viitor sigur. În această perioadă, activiștii noștri din întreaga republică vor ieși în curți, parcuri și pe străzi pentru a participa la acțiuni de salubrizare. Aceasta nu este doar o muncă practică, ci și un simbol: curățim țara de haosul impus de PAS. Orice cetățean care își dorește schimbări reale se poate alătura inițiativei noastre”, se arată într-un comunicat al PSRM.

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) nu a comentat, deocamdată, acuzațiile socialiștilor.

Menționăm că inițiativa PSRM vine în contextul campaniei electorale pentru alegerilor parlamentare, care va demara oficial pe 29 august. Scrutinul propriu-zis va avea loc pe 28 septembrie.

Atât Partidul Acțiune și Solidaritate, cât și Partidul Socialiștilor din Republica Moldova au fost înregistrate în cursa pentru parlamentare. PSRM va candida în cadrul unui bloc electoral, în care se mai regăsesc Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, Partidul „Pentru Viitorul Moldovei” și Partidul Republican „Inima Moldovei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: