Poliția Republicii Moldova/imagine simbol

Accident cu un mort și doi răniți la Cahul. Șoferul consumase alcool și a fugit de la locul faptei

O femeie de 35 de ani a murit, iar un bărbat de 33 de ani și un copil de 8 ani au ajuns la spital, în urma unui accident care s-a produs în seara de 14 ianuarie în raionul Cahul. Șoferul care a provocat accidentul a fugit de la fața locului, însă a fost găsit ulterior de polițiști, care au stabilit că individul consumase alcool înainte de a urca la volan.

Oamenii legii au fost alertați la ora 22:20 de către un locuitor al satului Lebedenco, raionul Cahul, care a comunicat faptul că fiind în trecere pe traseul R-32, Cahul-Lebedenco, a observat că un automobil s-a tamponat într-un obstacol.

Din primele informații, la volanul mașinii se afla un locuitor al satului Lebedenco, raionul Cahul, care conducea un automobil de model Volkswagen Passat, având în calitate de pasageri un bărbat în vârstă de 33 ani şi o femeìe în vârstă de 35 ani, precum și un copil de 8 ani.

În apropierea satului Lebedenco, raionul Cahul, șoferul a pierdut controlul volanului, iar mașina a derapat de pe traseu și s-a răsturnat. Drept urmare, pasagera a decedat la fața locului, iar bărbatului şi minorei le-a fost acordat ajutor medical. Victimele au fost transportate la Spitalul Raional Cahul.

Conducătorul auto a părăsit locul accidentului cu automobilul avariat. În urma desfăşurării acțiunilor de urmărire penală, locul aflării acestuia a fost stabilit.

Fiind testat cu alcooltestul “Drager”, s-a constatat o concentrație de alcool de 0,76 mg/L.

Persoana bănuită a fost reținută pe 72 ore.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Irina Vlah

Activitatea partidului Irinei Vlah, limitată pentru un an: decizia Curții de Apel

Curtea de Apel Chișinău a dispus limitarea activității Partidului „Inima Moldovei” pentru o perioadă de 12 luni, la solicitarea Ministerului Justiției. Hotărârea poate fi contestată la Curtea Supremă de Justiție în termen de 15 zile.

Lidera formațiunii, Irina Vlah, a calificat această decizie drept „motivată politic”.

„Această decizie este doar o parte dintr-un amplu scenariu pus la cale de guvernare cu scopul de a reduce la tăcere formațiunea noastră. În ultimele patru săptămâni, nu a fost nici o zi în care Partidului Republican Inima Moldovei să nu i se aplice lovituri urâte, murdare și toate inspirate politic. Dar, dacă guvernarea crede că astfel ne-a redus la tăcere, se înșeală amarnic. Lupta continuă, iar adevărul până la urmă va ieși la suprafață”, a scris ea pe rețelele de socializare.

Amintim că Ministerul Justiției a cerut în instanță, pe 19 septembrie, limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei”, condus de Irina Vlah. Decizia a fost luată după ce CEC a constatat că formațiunea politică ar fi beneficiat de finanțare ilegală în timpul campaniei electorale. Vlah respinge acuzațiile și a contestat decizia CEC în instanță.

Pe 23 septembrie, Curtea de Apel Chișinău a admis cererea lui Nagacevschi, care a cerut verificarea constituționalității prevederilor din legea partidelor politice în baza cărora autoritățile au solicitat limitarea activității partidului condus de Irina Vlah.

Pe 28 septembrie vor fi organizate alegeri parlamentare. În cursa electorală sunt înregistrați 23 de concurenți: 15 partide, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți. Inima Moldovei concurează la scrutin împreună cu Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, Partidul Comuniștilor din Republica Moldova și Partidul „Pentru Viitorul Moldovei”, în cadrul Blocului electoral „Patriotic”.

Pe 25 septembrie, Curtea Constituțională a respins sesizarea depusă de avocatul Fadei Nagacevschi în numele Partidului „Inima Moldovei”, condus de Irina Vlah. Formațiunea a contestat articolul 21 alin. (3²) din Legea partidelor politice, însă judecătorii au declarat cererea inadmisibilă. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: