Direcția de Poliție a mun. Chișinău

Accident grav în capitală cu implicarea a patru mașini. Un șofer de 36 de ani a murit

Un șofer de 36 de ani a murit, iar alți doi conducători auto au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale, în urma unui accident care s-a produs pe 22 septembrie în sectorul Ciocana al capitalei.

Impactul s-a produs în jurul orei 14:00, pe strada Nicolae Milescu Spătaru din sectorul Ciocana al capitalei. În total, în accident au fost implicate patru mașini de model: Dacia, Mercedes ML, Mercedes și Fiat. 

Polițiștii desfășoară la fața locului acțiuni de urmărire penală în stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs coliziunea.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Reprezentanta României la Eurovision, după scorul mic acordat de juriul R. Moldova: „Nu suntem supărați”

Alexandra Căpitănescu, reprezentanta României la Eurovision Song Contest 2026, a mulțumit cetățenilor din Republica Moldova care au votat pentru prestația sa, după valul de critici din spațiul public provocat de scorul mic pe care i l-a acordat juriul de la Chișinău. Într-un mesaj publicat pe Instagram pe 19 mai, artista a menționat că nu ar trebui ca întreaga populație a țării să fie „trasă la răspundere” pentru decizia unui grup restrâns de persoane.

Mulțumim tuturor fanilor din Republica Moldova pentru susținere și pentru că ne-ați votat. Nu suntem supărați pe juriul din Moldova, care a punctat așa cum a știut mai bine, și nu este normal ca un întreg popor să fie tras la răspundere pentru decizia celor 7 persoane. Nici artiștii, nici prezentatorii nu au vină, ba din contră și-au arătat susținerea față de noi, iar Moldova a votat pentru România. Abia așteptăm să cântăm la Chișinău și să colaborăm cu cât mai mulți artiști moldoveni pe care noi îi admirăm de când eram mici”, a declarat Alexandra Căpitănescu.

screenshot

Amintim că juriul R. Moldova la Eurovision a acordat doar 3 puncte reprezentantei României în finala concursului muzical, ceea ce a provocat un val de critici pe ambele maluri ale Prutului. Totodată, jurații nu au acordat niciun punct Ucrainei.

Juriul a fost format din șapte persoane, printre care directorul general adjunct al TRM, Andrei Zapșa. Componența a fost aprobată de „Teleradio-Moldova”, care a fost responsabilă de participarea Republicii Moldova la Eurovision.

Pe fundalul controversei, ministrul Culturii, Cristian Jardan, a declarat că este nevoie „de explicații” cu privire la notele acordate, iar deputatul PAS Dinu Plîngău a solicitat demisiile conducerii „Teleradio-Moldova”.

La rândul său, TRM a emis o declarație în care a precizat că membrii juriului au fost selectați în conformitate cu regulamentul stabilit în acest sens de Uniunea Europeană pentru Radio şi Televiziune (UERT), organizatorul Eurovision. Compania publică a mai subliniat că nu a influențat decizia juriului și s-a disociat de punctajele acordate.

Iar pe 18 mai, directorul general al TRM, Vlad Țurcanu, a anunțat că demisionează în contextul scandalului. El a spus că rezultatul jurizării nu reflectă atitudinea Republicii Moldova față de România și Ucraina, iar prin demisia sa, vrea să transmită că relațiile cu aceste două state rămân „nealterate”.

Menționăm că, în cadrul televotului, publicul din Republica Moldova a acordat României 12 puncte, scorul maxim.

România a fost reprezentată la ediția din acest an a Eurovision de Alexandra Căpitănescu, cu piesa „Choke me”. Statul a încheiat competiția pe locul 3.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: