Accident rutier grav la Strășeni: Doi copii loviți pe zebră; unul a murit ulterior la spital

Un băiat de 14 ani a murit, iar o fetiță de 12 ani a fost grav rănită, după ce au fost loviți de un automobil condus de un tânăr de 19 ani, în timp ce traversau regulamentar strada pe trecerea de pietoni din Strășeni. Accidentul s-a produs în seara zilei de astăzi, pe traseul R-1, în direcția spre Chișinău, informează Poliția Națională.

În urma impactului, o fetiță de 12 ani și un băiat de 14 ani au fost transportați de urgență la Spitalul Raional Strășeni, ambii în stare gravă. Ulterior, băiatul a decedat în secția de terapie intensivă.

Șoferul a fost supus testării alcoolscopice, rezultatul fiind negativ. Pe caz a fost inițiată o anchetă, iar conducătorul auto urmează să fie reținut conform prevederilor legale.

Circumstanțele exacte ale producerii accidentului sunt investigate de poliție.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

„Șansele nostre acum sunt mai mari ca niciodată“. Premierul, despre reintegrarea regiunii transnistrene

Șansele pentru reintegrarea regiunii transnistrene acum sunt mai mari ca niciodată. Declarația a fost făcută de premierul Alexandru Munteanu, pe 13 mai, la Exclusiv TV. Cu toate acestea, oficialul a spus că nu poate comunica un termen exact în acest sens, însă autoritățile își doresc să rezolve întrebarea cât mai rapid. Potrivit lui Munteanu, întregul proces va lua timp, însă „unele lucruri cardinale ar trebui să ne reușească în următorii câțiva ani”.

În timpul emisiunii, premierul a fost întrebat când va avea loc reintegrarea regiunii transnistrene.

„Dacă aș fi avut o baghetă magică (…) aș fi putut spune probabil exact. (…) Regiunea transnistreană este o mare durere pentru noi, pentru mine. (…) Le explic și colegilor noștri din Uniunea Europeană că problema Transnistriei nu este o problemă etnică, nu este o problemă religioasă, nu este Nagorno-Karabah, nu este Fâșia Gaza. Este o problemă a ocupației, este o problemă a trupelor ruse. (…) Noi avem un plan, după cum știți, am creat și un fond, am pregătit un plan de impozitare. (…) Dar primul element, eu cred (…) – noi trebuie să rezolvăm componenta militară. (…) Cred că noi mergem în direcția asta, deocamdată noi pregătim toate celelalte – partea economică și organizatorică. (…) Eu sper foarte mult și cred că șansele nostre acum de a reintegra această parte a Moldovei sunt mai mari ca niciodată”, a răspuns Munteanu.

Întrebat dacă UE este gata să închidă ochii la conflictul nerezolvat sau Republica Moldova își asumă angajamentul de a-l rezolva până la aderarea la UE, oficialul a răspuns: „Desigur că ne-am fi dorit să rezolvăm această întrebare, legată de reintegrarea regiunii transnistrene, cât mai repede. Cât de rapid ne va reuși e greu (nota red. de spus). (…) Procesul întreg, reintegrarea întreagă, va lua timp, este evident. Dar unele lucruri cardinale legate de reintegrare, eu cred că nouă ar trebui să ne reușească să rezolvăm în următorii câțiva ani”.

Ulterior, premierul a spus că reintegrarea „este despre oameni, desigur” și nu despre teritoriu.

***

În ianuarie 2026, vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, declara că reintegrarea rămâne un obiectiv strategic, însă aceasta se află într-o etapă de reconfigurare determinată de noul context geopolitic regional. În condițiile în care Tiraspolul refuză dialogul, un „plan clasic” de reintegrare nu mai este fezabil și vor fi aplicate noi mecanisme pentru apropierea celor două maluri ale Nistrului, inclusiv prin intermediul fondului de convergență, comunica oficialul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: