Accident tragic la Orhei: O femeie a fost lovită mortal de un tânăr de 21 de ani

Un tânăr de 21 de ani, aflat la volanul unui Mercedes Sprinter, a lovit mortal o femeie de aproximativ 55 de ani, care traversa strada într-un loc nepermis și neiluminat. Accidentul rutier s-a produs vineri, în jurul orei 06:35, pe traseul R-6, în apropierea cartierului Nistreana din Orhei.

În urma impactului, victima a decedat pe loc, identitatea sa fiind încă în curs de stabilire.

Testul alcoolscopic efectuat asupra șoferului a indicat un rezultat negativ. Poliția a inițiat o cauză penală pentru a determina toate circumstanțele care au dus la producerea tragediei.

Autoritățile îndeamnă toți participanții la trafic să manifeste responsabilitate și să respecte regulile de circulație pentru a preveni accidentele grave.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

gov.md

Mai multe investiții japoneze în R. Moldova? Recean, discuții la Tokio cu oficiali și oameni de afaceri

Prim-ministrul Dorin Recean, care se află într-o vizită la Tokio, a avut pe 2 septembrie o întrevedere cu președintele Agenției Japoneze pentru Cooperare Internațională (JICA), Tanaka Akihiko. Potrivit unui comunicat al Guvernului de la Chișinău, discuțiile au vizat extinderea colaborării bilaterale dintre Republica Moldova și Japonia în domeniul economic și proiectelor de dezvoltare pentru țara noastră.

În ultimii ani, prin intermediul JICA, Republica Moldova a beneficiat de un sprijin financiar nerambursabil de peste 42 milioane de euro. Din aceste resurse au fost dotate cinci spitale cu echipamente medicale moderne, achiziționate 19 autospeciale pentru intervenții de urgență, susținuți peste 1 000 de fermieri în adoptarea tehnologiilor moderne, instalate sisteme fotovoltaice în 47 de ferme, acordate subvenții pentru fermieri în valoare de circa 2 milioane de euro și echipată Biblioteca Națională cu sisteme pentru digitizarea patrimoniului cultural.

De asemenea, șeful Executivului a avut o întrevedere cu Takeshi Hashimoto, președinte și CEO al Mitsui OSK Lines, Ltd., reprezentant  al Keidanren – cea mai importantă asociație a mediului de afaceri japonez. În cadrul discuției, premierul a invitat oamenii de afaceri niponi să investească în Republica Moldova în domenii precum industria, agricultura, tehnologia informației și energia verde.

Volumul schimburilor comerciale dintre Republica Moldova și Japonia a depășit, în anul 2024, suma de 113 milioane de dolari, în creștere față de anul precedent. Printre produsele care se bucură de popularitate în Japonia sunt vinurile moldovenești. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: