Telegram

Activități militare, cu tehnică și artilerie, în Zona de Securitate. Reacția Chișinăului: „o sfidare flagrantă” 

Chișinăul condamnă desfășurarea ilegală de activități militare în Zona de Securitate de către structurile de la Tiraspol, în colaborare cu Grupul Operativ al Trupelor Ruse (GOTR), și califică acțiunile drept provocări. Potrivit Biroului politici de reintegrare, acestea reprezintă „o sfidare flagrantă a regimului special instituit pentru această zonă” și subminează misiunea de menținere a păcii de pe Nistru. Chișinăul cere încetarea imediată a oricăror acțiuni cu caracter militar în Zona de Securitate.

„Autoritățile Republicii Moldova au luat act cu îngrijorare de informațiile apărute în presa din regiunea transnistreană privind organizarea, de către structurile de la Tiraspol în colaborare cu Grupul Operativ al Trupelor Ruse, staționate ilegal în țară, a unei așa-numite reconstituiri a operațiunii Iași-Chișinău din cel de-al Doilea Război Mondial”, anunță Biroul de reintegrare.

Chișinăul susține că evenimentul, organizat abuziv pe malul râului Nistru, în raza orașului Tiraspol, implică aproximativ 16 unități de tehnică militară, 13 piese de artilerie, muniții oarbe și materiale pirotehnice.

Delegația Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control a solicitat, prin componenta sa din Comandamentul Militar Întrunit, trimiterea observatorilor militari pentru documentarea situației, însă demersul a fost blocat de reprezentanții Tiraspolului și ai Federației Ruse, precizează Biroul.

Chișinăul condamnă ferm, în consecință, aceste provocări care pun în pericol stabilitatea și securitatea în regiune și cere încetarea imediată a oricăror acțiuni cu caracter militar în Zona de Securitate. Totodată, autoritățile constituționale fac apel la respectarea cu strictețe a angajamentelor asumate în cadrul Acordului din 21 iulie 1992 privind principiile reglementării paşnice a conflictului armat în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Scandal între un ex-consilier PAS și un actual consilier PAS la Durlești: unul acuză mită, altul șantaj

Consilierul din Durlești, Tudor Bucșan, care în mai 2026 a părăsit PAS, a anunțat că a depus un denunț la Centrul Național Anticorupție (CNA) împotriva lui Oleg Popșoi, consilier și președinte al fracțiunii PAS Durlești. În denunț, Bucșan susține că are „bănuieli rezonabile” că Popșoi ar fi primit mită pentru aprobarea de către consilieri a unui Plan Urbanistic Zonal. El mai afirmă că, după vot, ar fi fost oferite sume de bani unor consilieri drept „mulțumire”, inclusiv că și el ar fi primit bani. Popșoi califică drept „mincinoase” declarațiile lui Bucșan și susține, la rândul său, că acum o lună ar fi fost șantajat de acesta, solicitându-i-se inclusiv să părăsească Consiliul Local. El a spus că a depus o plângere la poliție.

Ce a declarat Tudor Bucșan

În denunț, Bucșan a menționat că, în 2024, a fost votată o decizie referitoare la aprobarea Planului Urbanistic Zonal (PUZ) aferent unor imobile din str. Tudor Vladimirescu, mun. Chișinău, iar votul a fost secret, potrivit consilierului, la inițiativa lui Oleg Popșoi. Consilierul a precizat că decizia referitoare la aprobarea PUZ a fost corelată cu o hotărâre irevocabilă a Curții Supreme de Justiție.

După vot, a adăugat Bucșan, Popșoi ar fi remis bani unor consilieri drept „mulțumire” pentru modul în care au votat. Bucșan a spus că a primit 2000 de dolari în legătură cu votul exprimat. „Precizez că am votat în conformitate cu legea și că nu am cheltuit această sumă: am păstrat-o integral până în prezent. Prin prezenta o pun la dispoziția organelor de urmărire penală și solicit ridicarea ei în calitate de mijloc material de probă”, se mai arată în denunț.

În același denunț, Bucșan a menționat că are „bănuieli rezonabile că Oleg Popșoi ar fi pretins și/sau primit foloase necuvenite (mită) în sumă estimată de peste 200.000 euro” în legătură cu adoptarea deciziei. Astfel, Bucșan a solicitat efectuarea unor verificări și inițierea urmăririi penale.

Reacția lui Oleg Popșoi

Oleg Popșoi a calificat drept „mincinoase” declarațiile lui Tudor Bucșan. „Putem scrie acolo că eu am furat miliardul din țară”, a reacționat consilierul la denunț.

În același timp, el s-a plâns, la rândul său, că acum o lună ar fi fost șantajat de Tudor Bucșan. „Îmi cerea să părăsesc Consiliul Local și să mă retrag din viața politică a orașului Durlești pentru ca să poată ocupa funcția de viceprimar. Mai mult, îmi cerea să îi donez bunuri în valoare de aproximativ 120.000 de euro. Este vorba despre două terenuri și cota mea parte dintr o companie, bunuri declarate oficial în declarația mea de avere”, a comunicat Popșoi, adăugând că a depus în acest sens o plângere la poliție.

„Îmi trag o singură concluzie: acest coleg își croiește calea spre politică prin minciună”, a adăugat consilierul.

În contextul informațiilor comunicate de Oleg Popșoi, NewsMaker a solicitat o reacție de la Tudor Bucșan.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: