UN

Adunarea Generală a ONU a aprobat declarația privind crearea unui stat palestinian. Moldova s-a abținut

Statele membre ale Adunării Generale a ONU au aprobat pe 12 septembrie Declarația de la New York privind soluționarea pașnică a problemei palestiniene și implementarea principiului „două state pentru două popoare” (two-state solution). Documentul prevede încetarea focului în Fâșia Gaza, eliberarea ostaticilor și crearea unui stat palestinian suveran. 142 de țări au votat în favoarea documentului, Israelul, SUA și încă nouă state – împotrivă, iar Republica Moldova, împreună cu alte 11 țări, s-a abținut.

Declarația de la New York a fost rezultatul unei conferințe internaționale organizate în iulie la sediul ONU de Franța și Arabia Saudită. Următoarea sesiune a conferinței este programată pentru 22 septembrie, în cadrul celei de-a 80-a sesiuni a Adunării Generale a ONU.

În favoarea documentul au votat 142 de țări. Împotrivă au votat Israel, Argentina, Ungaria, Micronezia, Nauru, Palau, Papua Noua Guinee, Paraguay, Tonga și SUA. Iar Republica Moldova, împreună cu alte 11 țări, s-a abținut.

X/Emmanuel Macron

Înainte de vot, ambasadorul Franței, Jerome Bonnafon la ONU, a spus că „Declarația de la New York privind soluționarea pașnică a problemei palestiniene și implementarea deciziei care prevede coexistența a două state” oferă o foaie de parcurs unitară pentru aplicarea principiului „două state pentru două popoare”.

Documentul prevede încetarea imediată a focului în Fâșia Gaza, eliberarea tuturor ostaticilor și crearea unui stat palestinian viabil și suveran.

De asemenea, documentul prevede dezarmarea Hamas și excluderea acestuia din conducerea Fâșiei Gaza, normalizarea relațiilor dintre Israel și statele arabe, precum și garanții colective de securitate.

Ambasadorul Israelului la ONU, Danny Danon, a spus că declarația „nu apropie pacea, ci subminează autoritatea Adunării Generale”.

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a menționat că principalul drum către pace în Orientul Mijlociu trece prin implementarea principiului „două state pentru două popoare”.

Chestiunea cheie pentru pace în Orientul Mijlociu este aplicarea principiului «două state pentru două popoare», în cadrul căruia Israel și Palestina există ca state independente, suverane și democratice, trăind alături unul de celălalt în pace și securitate”, a declarat Guterres.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Guvernarea comunistă a negociat cedări către Gazprom? Junghietu: când documentele vor fi desecretizate, vom vedea cum au preferat să fie comozi Rusiei

În arhiva Ministerului Energiei au fost găsite acte care ar demonstra că guvernarea comunistă ar fi dus tratative, în 2005, pentru transmiterea mai multor întreprinderi energetice din Moldova către concernul rus Gazprom, din contul pretinsei datorii la gaz. Declarația a fost făcută de ministrul Dorin Junghietu de la tribuna Parlamentului, în timpul examinării moțiunii depuse de socialiști. Parlamentarul acuză foștii demnitari că fi preferat să „fie comozi Rusiei”, în loc să facă Moldova independentă energetic.

„Unde erau criticii de azi, atunci când această linie a fost blocată ani de-a rândul?” (n.r.: este vorba despre linia electrică Vulcănești-Chișinău). De ce nu s-a construit interconexiuni spre vest, timp de trei decenii? Cine a menținut deliberat Republica Moldova izolată, energetic? Am descoperit în Arhiva Ministerului corespondențe între fostul Minister al Energeticii, Guvern și companiile rusești. Planuri de activitate și diverse documente, potrivit cărora linia Bălți-Suceava trebuia să fie construită încă în 2005. Când vor fi desecretizate aceste documente, vom vedea cu toții că demnitarii de atunci au preferat să fie comozi Rusiei”, a comentat Junghietu.  

Junghietu a dezvăluit că au existat și discuții privind „transmiterea unei lungi liste de întreprinderi energetice și industriale ale Moldovei către Gazprom, în contul așa-zisei datorii de gaz”, iar acest risc a fost considerat destul de real.

„Datorită unor foști demnitari care și acum manipulează cu prețurile la gaz și importuri scumpe, o serie de întreprinderi de stat puteau să ajungă în mâinele concernului rus, care ani la rând ne-a turnat gaz ieftin, dar extrem de scump politic, cu umilință, cu presiuni și cu o nesiguranță permanentă asupra viitorului zilei de mâine.  Vreau să vorbim deschis despre toate realitățile de astăzi, nu despre sperietori, ci despre riscuri concrete care ne pot afecta direct”, a mai spus ministrul.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a spus că energia, în special gazul, a fost folosită și ca instrument politic. El a menționat că gazele naturale reprezintă doar aproximativ 16% din consumul final de energie al Moldovei, dar unele percepții de criză sunt amplificate pentru a crea panică și nemulțumire în rândul oamenilor.

„Se încearcă deliberat crearea unei percepții de catastrofă generalizată pentru a genera panică și nemulțumire socială.  Aceste riscuri au fost agravate semnificativ de bombardamentele Federației Ruse asupra infrastructurii energetice a Ucrainei. Aceste atacuri nu afectează doar Ucraina. Ele au consecințe directe asupra securității energetice a Republicii Moldova și asupra stabilității în întreaga regiune”, potrivit lui Junghietu.

Amintim că deputații din fracțiunile „Partidul Nostru”, Alternativa și „Democrația Acasă” au depus o moțiune simplă împotriva politicilor din domeniul energetic. Aceștia susțin că majorarea tarifelor afectează populația și că autoritățile nu ar fi luat măsuri eficiente de protecție. Opoziția a mai afirmat că reducerea tarifelor la gaz nu a fost aplicată la timp și că ministrul Energiei, Dorin Junghietu, trebuie să propună soluții pentru recalcularea prețurilor pentru consumatori.

***

Moțiunea împotriva lui Dorin Junghietu este a doua depusă de opoziția parlamentară în această sesiune. Prima moțiune, îndreptată împotriva ministrei Agriculturii, a eșuat pe 5 februarie. Tot în aceeași zi, deputații au anunțat depunerea unei a treia moțiuni, de data aceasta împotriva ministrului Apărării, Anatolie Nosatîi.

La ședința Parlamentului din 19 februarie, deputații au anunțat despre o a treia moțiune împtotriva ministrului Apărării Anatolie Nosatîi.

Potrivit Regulamentului Parlamentului, o moțiune simplă poate fi inițiată de cel puțin 15 deputați și se adoptă cu votul majorității deputaților prezenți, dar nu mai puțin de 26 de voturi. Moțiunea simplă nu atrage automat demiterea unui ministru sau a Guvernului, ci reprezintă o poziție politică a Parlamentului față de activitatea unui ministru sau a unui domeniu de activitate și presupune, de regulă, prezentarea unui raport și desfășurarea unor dezbateri în plen.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: