actualitati.md

Air Moldova va acționa în judecată Autoritatea Aeronautică Civilă. Precizările companiei

Compania „Air Moldova” va acționa în judecată Autoritatea Aeronautică Civilă (AAC). Mai mult, aceasta va sesiza și Procuratura Generală. Un anunț în acest sens a fost făcut astăzi, 25 noiembrie. Se întâmplă după ce AAC a efectuat o inspecție inopinată la operatorul aerian „Air Moldova”, în urma căreia au fost depistate mai multe nereguli. 

„Informația privind faptul că Air Moldova ar comercializa bilete pentru orarul de vară 2023 în lipsa unei autorizații și lipsa unui orar aprobat este distorsionată, având drept scop denigrarea imaginii companiei și perturbarea activității comerciale. De nenumărate ori Autoritatea Aeronautică Civilă a declarat public că nu se implică asupra activității comerciale a companiilor aeriene în cazul altor operatori, însă ieri, aceasta a operat cu standarde duble”, se arată într-un comunicat emis de „Air Moldova”.

„Air Moldova a înaintat către AAC cererea solicitată, prin care a contestat toate neconformitățile indicate in “Raportul de audit” sau “Prescripția Inspectorială” vădit fabricată care include în sine informații eronate, nejustificate și abuzive”, se mai arată în mesaj.

Menționăm că AAC a efectuat joi, 24 noiembrie, o inspecție inopinată la operatorul aerian „Air Moldova”. În cadrul activității de control au fost depistate deficiențe grave de ordin financiar, ce pot perturba buna funcționare a operatorului și siguranța operațiunilor aeriene planificate. Urmare a inspecției, operatorul aerian a fost atribuit la a IV-a Grupă de risc.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicanor Ciochină rămâne deocamdată primar de Boldurești? Precizările CEC

Comisia Electorală Centrală (CEC) a anunțat că a luat act de hotărârea Judecătoriei Ungheni privind anularea rezultatelor turului doi al alegerilor locale noi din comuna Boldurești, raionul Nisporeni, precum și invalidarea mandatului de primar al lui Nicanor Ciochină. Totuși, instituția subliniază că decizia instanței poate fi pusă în aplicare doar după ce va fi emisă o hotărâre definitivă.

„CEC a luat act de dispozitivul hotărârii instanței de judecată. Atragem atenția că aceasta poate fi pusă în executare doar după emiterea unei hotărâri definitive”, precizează instituția.

Amintim că Judecătoria Ungheni a anulat rezultatele turului doi al alegerilor locale noi din comuna Boldurești, raionul Nisporeni, precum și validarea mandatului de primar al lui Nicanor Ciochină, învinuit de moartea unui copil.

Decizia poate fi atacată cu apel în termen de trei zile la Curtea de Apel Nord.

Dumitru Buliga, avocatul lui Nicanor Ciochină, a declarat că decizia Judecătoriei Ungheni cu privire la anularea hotărârii Consiliului Electoral al Circumscripției Electorale Boldurești privind confirmarea turului doi de scrutin din 1 iunie și validarea mandatului de primar obținut de clientul său este una „neîntemeiată”. Avocatul a spus pentru TVR Moldova că va contesta hotărârea la Curtea de Apel Nord.

***

Nicanor Ciochină, învinuit că ar fi accidentat mortal un copil și a fugit de la locul accidentului, a obținut cele mai multe voturi în turul al doilea al alegerilor locale din comuna Boldurești, raionul Nisporeni. Acesta a fost reales primar cu o diferență de 13 voturi – a obținut 615 voturi, iar contracandidatul său, 602.

Pe 1 iunie a avut loc turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar în comuna Boldurești din raionul Nisporeni, satul Tabani din raionul Briceni, comuna Chiperceni din raionul Orhei și satul Talmaza din raionul Ștefan Vodă. În turul doi de scrutin, se consideră ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi.










Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: