captură video

Ala Nemerenco, după ce a dezvăluit că i-au fost tăiate pneurile de la mașină: „Mă simt în pericol”

Ministra Sănătății Ala Nemerenco a declarat că se simte în pericol, după ce a dezvăluit că pneurile de la mașină i-au fost tăiate. Oficiala a menționat că a sesizat poliția despre caz, însă deocamdată făptașul nu a fost identificat. Precizările au fost făcute în cadrul unor declarații de presă din 27 iunie. 

Pe 25 iunie, într-o postare pe Facebook, ministra Sănătății a infirmat zvonurile difuzate de unele portale de știri despre faptul că „Fertil Med”, prestator de servicii în domeniul fertilizării in vitro din Moldova, ar activa fără autorizația eliberată de Agenția de Transplant. Ala Nemerenco a sugerat că informații cu caracter dezinformator vor continua să apară în contextul în care suntem în an electoral, meționând totodată că aceasta este metoda persoanelor „obiștinuite cu ilegalitățile” și „cărora nu le este confortabilă solicitarea respectării cadrului legal”.

Apropo, la schimbarea cauciucurilor de iarnă pe cele de vară, meșterul mi-a arătat că erau tăiate toate patru”, a menționat Ala Nemerenco în aceiași publicație.

Pe 27 iunie, în cadrul unor declarații de presă, ministra Nemerenco a precizat că a sesizat oamenii legii referitor la pneurile tăiate, însă deocamdată nu s-a stabilit cine este făptașul.

M-am adresat cu mai multe subiecte la poliție, nu doar cu acesta. (…) Tot umblu prin diferite interviuri până la momentul de față. Deocamdată nu am ce să vă spun pozitiv”, a spus aceasta.

Întrebată dacă se simte în pericol, Ala Nemerenco a spus: „Da, mă simt în pericol. (…) Am mai trecut prin aceasta și în 2019. Este o amenințare”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Echipele de intervenție rămân pe Nistru încă trei săptămâni. Hajder: deși sursa poluării a fost stopată, mai apar urme de petrol

Echipele Ministerului Mediului rămân mobilizate pe cursul râului Nistru pentru cel puțin încă trei săptămâni, chiar dacă sursa poluării a fost stopată, deoarece curentul apei continuă să scoată la suprafață urme de produse petroliere rămase blocate în vegetație sau pe maluri. Anunțul a fost făcut de ministrul de resort, Gheorghe Hajder, pe 28 martie.  

Echipele noastre rămân mobilizate în teren, pe cursul râului Nistru, pentru cel puțin încă 3 săptămâni. Deși sursa poluării a fost stopată, curentul apei mai scoate la suprafață urme de produse petroliere care au rămas blocate anterior în vegetație sau pe maluri”, a comunicat oficialul.

Totodată, Hajder a anunțat că Ministerul Mediului a recepționat pe 28 martie încă 5 tone de material absorbant ecologic din partea Poloniei, prin Solidarity Fund PL, adăugându-se stocurilor asigurate din România, UE și de pe piața locală.

Cele 22 de filtre instalate pe cursul Nistrului sunt monitorizate permanent, iar prioritatea autorităților rămâne protejarea zonelor din preajma stațiilor de captare a apei, prin înlocuirea la timp a filtrelor și împrăștierea materialului absorbant.

***

Reamintim, pe 10 martie, Ministerul Mediului a anunțat despre apariția unor pete uleioase pe Nistru, în amonte de Naslavcea. O zi mai târziu, autoritățile au confirmat că este vorba despre o substanță petrolieră. Apa contaminată nu a ajuns la Chișinău, însă a fost deja semnalată în regiunea transnistreană.

Pe 12 martie, autoritățile de la Kiev au declarat că poluarea ar fi fost provocată de un atac aerian rusesc asupra infrastructurii energetice din regiunea Cernăuți. Ucraina susține că în râu ar fi ajuns combustibil de rachetă.

În consecință, activitatea stației de captare a apei de la Cosăuți a fost suspendată temporar, iar alimentarea cu apă a fost oprită în mai multe localități din nordul țării, până la verificarea calității apei. Pe 15 martie, Guvernul a instituit stare de alertă de mediu pe bazinul Nistrului, pentru 15 zile. Două zile mai târziu, Chișinăul a convocat ambasadorul agreat al Federației Ruse, Oleg Ozerov, căruia i-a înmânat o notă de protest în legătură cu atacul care ar fi dus la poluare. În aceeași zi, Procuratura Generală s-a autosesizat și a deschis un proces penal.

Pe 19 martie premierul Alexandru Munteanu a anunțat reluarea alimentării cu apă în municipiul Bălți și în raioanele Soroca, Sîngerei și Florești, după aproape o săptămână de întrerupere.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: