Poliția Capitalei

Alertă cu bomba la Judecătoria Chișinău cu sediul la Buiucani (UPDATE)

Alertă cu bomba la Judecătoria Chișinău cu sediul în sectorul Buiucani al capitalei. Potrivit poliției, un bărbat a telefonat la 112 și a anunțat că în incinta instituției a fost plasat un obiect explozibil.

UPDATE 17:20 În urma verificării clădirii cât și a adiacentul Judecătorii Chișinău sediul Buiucani, de către specialiștii din cadrul serviciului Bomteh, careva obiecte suspecte sau explozibile nu au fost depistate.
Potrivit poliției, pe acest caz a fost inițiat un proces penal iar oamenii legii întreprind toate măsurile în identificarea persoanei care a făcut apelul.

Amintim că apelul a fost înregistrat la ora 14:49 min. La fața locului imediat au reacționat și s-au deplasat toate serviciile specializate: Batalionul de patrulare și reacționare operativă al DP mun. Chișinău, grupa operativă a Inspectoratului de Poliție Buiucani, angajații IGSU fiind solicitată intervenția specialiștilor de la Bomteh. Forțele de ordine imediat au evacuat toți angajații și cetățenii care la moment se aflau în incinta clădirii.

La moment toate serviciile specializate activează la fața locului. Angajații poliției întreprind toate măsurile în identificarea persoanei care a efectuat apelul, toate circumstanțele urmează a fi stabilite.

***

O alertă falsă cu bombă costă bugetul de stat 30 de mii de lei, dar cheltuielile pot ajunge până la 100 mii, în cazul unor locaţii precum gara sau aeroportul, unde întreaga activitate este dată peste cap pentru câteva ore. Autorii alertelor false riscă până la doi ani de puşcărie, amenzi de până la 49 mii de lei sau 240 de ore de muncă în folosul comunităţii.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

La Chișinău a fost inaugurată Aleea Bikerilor: o motocicletă și un monument în memoria celor decedați

Pe 22 martie, pe bulevardul Iuri Gagarin din Chișinău, a fost inaugurată Aleea Bikerilor. Tot aici au fost instalate o motocicletă, un monument în memoria bikerilor decedați și un panou pentru check-in. Informațiile au fost comunicate de autoritățile capitalei.

Potrivit edilului Ion Ceban, inaugurarea a avut loc cu o săptămână înainte de deschiderea oficială a sezonului 2026 al bikerilor din Republica Moldova, care va avea loc pe 29 martie, în Piața Marii Adunări Naționale.

„De astăzi, iubitorii de a merge pe două roți, au spațiu în Chișinău unde se pot întâlni și porni în diferite călătorii, dar și unde pot organiza diferite evenimente”, a adăugat primarul.

Conform Primăriei Chișinău, pe Aleea Bikerilor a mai fost inaugurată motocicleta, la care oricine poate face poze, un monument creat în cinstea bikerilor decedați și un panou pentru check-in, prin care bikerii din orice colț al lumii vor putea aplica abțibildul cu clubul lor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: