Globetrender

Alertă de călătorie în Grecia pentru cetățenii Republicii Moldova cu pașapoarte biometrice

Cetățenii moldoveni pot călători în Grecia inclusiv în scopuri turistice în baza certificatului de vaccinare sau testului negativ de diagnosticare Covid-19. Rezultatul acestuia trebuie să fie nu mai vechi de  72 ore înainte de efectuarea călătoriei. Informația a fost confirmată pe 2 iulie de reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE).

„Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene anunță, cu referire la informația recepționată de la Ambasada Republicii Moldova la Atena, că potrivit Monitorului Oficial al Republicii Elene din 1 iulie 2021, nr. 2778, cetățenii moldoveni pot călători în Grecia inclusiv în scopuri turistice în baza certificatului de vaccinare sau testului negativ de diagnosticare covid-19 obținut cu cel mult 72 ore înainte de efectuarea călătoriei”, se arată în comunicat.

Precizăm că anularea restricțiilor este valabilă până la următoarea actualizare în Monitorul Oficial al Republicii Elene, preconizată pe data de 8 iulie 2021.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu, la summitul din Ucraina: „Când Chișinăul, Kievul și Bucureștiul acționează împreună, putem oferi siguranță oamenilor”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, participă pe 11 iunie la summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, care are loc la Odesa. În cadrul evenimentului, șefa statului a avut o întâlnire trilaterală cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și cu președintele României, Nicușor Dan.

„Împreună cu Volodimir Zelenski și Nicușor Dan, am vorbit despre cum ne construim reziliența în fața amenințărilor externe. Despre cum interconectările energetice, investițiile strategice și legăturile economice ne fac mai puternici și mai uniți. Și despre cum cooperarea regională poate fi un scut real pentru cetățenii noștri. Când Chișinăul, Kyivul și Bucureștiul acționează împreună, putem construi mai mult decât infrastructură sau proiecte comune – putem oferi siguranță oamenilor noștri, speranță într-un viitor pașnic și un drum clar spre o Europă unită, liberă și democratică”, a scris Maia Sandu într-un mesaj pe rețelele sociale.

La rândul său, Nicușor Dan a scris într-o postare că „această colaborare reflectă angajamentul ferm al celor trei țări de a consolida stabilitatea, securitatea și parcursul european al regiunii noastre”.

Formatul Ucraina – Europa de Sud-Est a fost lansat în anul 2023, în contextul războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, ca platformă regională de susținere a Ucrainei, dar și de combatere comună a efectelor complexe ale războiului din proximitate și a consecințelor asupra regiunii extinse, care are interese de securitate comune.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: