Alertă de holeră în România, după depistarea unui caz în Republica Moldova

Alertă de holeră în România, după ce în Republica Moldova a fost depistat în probe de apă microbul care produce holera. Direcția de Sănătate Publică (DSP) Suceava recomandă le recomandă oamenilor să evite scăldatul în ape necontrolate și să consume apa de băut doar din surse autorizate, anunță monitorulsv.ro.

Potrivit sursei citate, odată cu emiterea stării de alertă, a fost sporită atenția la triajul epidemiologic în taberele de refugiați. Totodată, DSP a recomandat consumarea apei de băut numai din surse controlate (autorizate);  respectarea riguroasă a regulilor de igienă privind spălarea mâinilor, precum și a regulilor privind igiena alimentelor înainte de consum, utilizând apa din surse controlate. De asemenea, DSP a recomandat evitarea scăldatului în bălți/lacuri a căror apa este necontrolată.

De menționat că, în Republica Moldova, cibrionul de holeră a fost depistat în probe de apă pe plaja de la Vadul lui Vodă, de pe malul Nistrului. Anunțul a fost făcut de șeful Direcției Sănătate de la Chișinău, Boris Gîlca.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

În dimineața zilei de 9 iunie, Aeroportul Internațional Chișinău s-a confruntat cu o defecțiune tehnică majoră. În plin sezon estival, sistemele informaționale au căzut: monitoarele nu mai funcționau, site-ul era inaccesibil, iar biletele de îmbarcare au fost completate de mână, cu pixul. Două zboruri au fost anulate, iar alte 15 au înregistrat întârzieri. Pasagerii au fost nevoiți să aștepte în cozi interminabile, fără a primi informații oficiale, încercând să afle ce se întâmplă, la propriu, doar din „auzite”. Unii au așteptat ore în șir, alții erau în aeroport încă de la 5 dimineața. Ce s-a întâmplat și cum autoritățile au gestionat situația — aflați în reportajul NewsMaker.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: