Со страницы Александра Калинина в Facebook

Alexandr Kalinin renunță la intenția de a conduce țara. Ce legătură are președintele Dodon și PSRM?

Președintele formațiunii politice „Partidul Regiunilor” Alexandr Kalinin a anunțat pe 22 septembrie că renunță să participe în calitate de candidat la alegerile prezidențiale și sistează procesul de colectare de semnături pentru înscrierea sa. Pe pagina sa de Facebook, politicianul a explicat că a luat această decizie după ce un membru al grupului său de inițiativă ar fi fost agresat fizic.

Potrivit lui Kalinin, unul dintre activiștii din grupul său de inițiativă a fost bătut în raionul Drochia de către un alt activist, care aduna semnături în susținerea candidaturii lui Igor Dodon.

„Vă anunț, domnule Dodon, despre ceea ce fac reprezentanții dvs. Bănuiesc că au primit permisiunea de a recurge la astfel de acțiuni. Vă informez că nu ne vom înregistra, lăsați-ne oamenii în pace. Mai departe vom acționa conform legii”, se arată în declarația lui Kalinin.

Politicianul a precizat că va organiza o conferință de presă și va oferi detalii despre planurile sale ulterioare.

Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a Partidului Socialiștilor a declarat că nu știe nimic despre acest caz.

https://www.facebook.com/kalinin90180/posts/3390292297674742

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Scumpirea carburanților ar putea majora prețurile la transport. Ministerul Infrastructurii pregătește măsuri de sprijin

Creșterea prețurilor la carburanți, ca urmare a tensiunilor din Golful Persic, ar putea lovi direct în prețurile transportului public pentru rutele raionale și naționale. Despre aceasta a vorbit ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, pe 20 martie, într-o intervenție pe Facebook. Oficialul a precizat că propunerile concrete vor fi prezentate săptămâna viitoare, după o serie de discuții purtate cu asociațiile de transportatori și operatorii privați.

„Noi vedem o majorare galopantă a prețurilor la motorină, ceea ce atrage după sine cheltuieli foarte mari pentru transportatori. Înțelegem că acest lucru va lovi foarte mult și în cetățenii din Republica Moldova. Din acest considerent trebuie să găsim un echilibru pentru a face cât se poate de posibil ca să supraviețuiască acestor situații atât agenții economici, cât și cetățenii care au nevoie de servicii de transport”, a declarat Bolea.

Ministrul a explicat că în 2025 a fost elaborată o nouă metodologie de calcul al tarifelor pentru transportatori, care a intrat în vigoare pe 1 martie 2026 și prevede că până pe 1 iunie operatorii trebuie să vină cu tarife actualizate. Situația actuală însă este una „ieșită din comun”, generată de scumpirile accelerate ale carburanților din cauza conflictului din Orientul Mijlociu, și necesită intervenție suplimentară din partea statului.

Bolea a subliniat că măsurile vizează în special transportul din localitățile rurale, unde operatorii privați asigură singura legătură a locuitorilor cu orașele.

„Cetățenii care au nevoie de servicii de transport din satele noastre, mai ales în satele mai îndepărtate, sunt transportați de către aceste asociații sau transportatori către orașe sau către Chișinău. Lucrăm la modificări și cred că începând cu săptămâna viitoare vom veni cu propuneri de suport atât pentru cetățeni, cât și pentru companiile de transport”, a adăugat ministrul.

Amintim că pe 18 martie ministrul Finanțelor, Adrian Gavriliță, a avertizat că scumpirea carburanților ar putea genera o inflație suplimentară de până la 3,5%, în scenariul în care prețurile s-ar dubla și s-ar menține la acest nivel. Oficialul a precizat că transportul public „nu este un lux” și merită analizat ca beneficiar de suport din partea statului, iar Guvernul urmează să stabilească unde și în ce măsură sunt necesare măsuri de sprijin.

Criza energetică actuală a fost provocată de războiul declanșat la sfârșitul lunii februarie de SUA și Israel împotriva Iranului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: