rfi.ro

Alexei Arestovici ajunge pe lista de sancțiuni a Ucrainei. Zelenski a semnat decretul

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a semnat pe 1 mai un decret care pune în aplicare decizia Consiliului Național de Securitate și Apărare al țării privind impunerea de sancțiuni împotriva a 76 de persoane și 81 de companii. Măsurile restrictive îl vizează inclusiv pe fostul consilier al șefului Oficiului administrației prezidențiale, Alexei Arestovici.

Alături de Alexei Arestovici, în lista sancțiunilor au fost incluși politologul Konstantin Bondarenko, bloggerul Miroslav Oleșko, Pavel Onișcenko, Aleksandr Semcenko și Aleksandr Skubcenko. De asemenea, măsuri restrictive au fost impuse împotriva propagandiștilor ruși Anastasia Kașevarova și Stanislav Bernvald. Potrivit lui Zelenski, sancțiunile împotriva acestora sunt impuse pentru „propagandă în interesul statului rus și justificarea războiului, operațiuni informaționale active în detrimentul Ucrainei și al apărării acesteia în război”.

Referitor la companiile sancționate, președintele ucrainean a declarat că este vorba despre entități juridice care deservesc producția militară rusă. „În special, este vorba despre furnizori de titan, întreprinderi metalurgice, companii care activează în domeniul energetic și al ingineriei mecanice. O parte dintre acestea sunt deja sub sancțiunile partenerilor noștri”, a adăugat Vladimir Zelenski.

Amintim că Alexei Arestovici a părăsit funcția de consilier al șefului Cabinetului președintelui Ucrainei în ianuarie 2023, după ce a declarat că o rachetă care a lovit blocul din Dnipro ar fi fost, de fapt, doborâtă de sistemul ucrainean de apărare antiaeriană. Armata ucraineană a negat vehement informația. Ulterior, Arestovici și-a cerut scuze și a dat vina pe oboseală.

În Ucraina au fost deschise două dosare penale împotriva lui Arestovici — pentru „propaganda violenței” și pentru mărturie mincinoasă.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dumitru Vartic cere să fie scos de sub urmărire penală în dosarul morții soției sale: avocații au depus o solicitare

Ex-vicepreședintele raionului Hîncești, Dumitru Vartic, care are statut de învinuit în dosarul privind decesul soției sale, Ludmila Vartic, cere scoaterea sa de sub urmărire penală. Avocații săi, Roman Mihăeș și Vitalie Zama, au anunțat că au depus joi, 16 iulie, o cerere în acest sens.

Menţinerea calităţii de invinuit în absenţa oricăror probe încalcă prezumţia nevinovăţiei (art. 8 CPP, art. 21 Constituţie, art. 6 § 2 CEDO). Prezumţia nevinovăţiei, consacrată de art. 8 CPP, art. 21 din Constituţia Republicii Moldova şi art. 6 § 2 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, garantează că nicio persoană nu poate fi tratată ca vinovată”, au transmis avocații într-un comunicat.

Amintim că Ludmila Vartic, fostă educatoare la o grădiniță din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din Chișinău. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra femeii timp de mai mulți ani. Dumitru Vartic a respins acuzațiile. Pe fondul reacțiilor publice, Dumitru Vartic și-a dat demisia din funcția de vicepreședinte al raionului Hîncești. De asemenea, Partidul Acțiune și Solidaritate l-a exclus din rândurile sale.

Pe marginea cazului a fost inițiat un dosar.

Pe 22 mai, Dumitru Vartic a fost pus sub învinuire, după ce inițial a avut statut de bănuit în cauza penală. Bărbatului i se incriminează două capete de acuzare: de violență în familie soldată cu tentativă de sinucidere și violență în familie soldată cu sinuciderea victimei. În privința acestuia a fost aplicată măsura preventivă sub formă de obligare de a nu părăsi țara, cu aplicarea consemnului la frontieră.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: