facebook.com / Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale al Republicii Moldova

Alte 255 de persoane s-au tratat de COVID-19. Care este starea de sănătate a celorlalți pacienți

Alte 255 de persoane s-au tratat de COVID-19. Până la ziua de azi, 17 040 persoane s-au vindecat, informează Ministerul Sănătății.

Starea de sănătate a persoanelor infectate: 426 de pacienți se află în stare gravă (dintre care 34 sunt conectați la aparate de respirație asistată), 1155- stare de gravitate medie, ceilalţi pacienţi au o stare satisfăcătoare.

Totodată, în ultimele 24 de ore, în cadrul Centrului COVID-19 din Chișinău, au fost internate 112 persoane cu suspecție la COVID-19.

Până la ora actuală, în Republica Moldova au fost confirmate 23947 cazuri de infecție cu noul tip de coronavirus.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Banca Națională a Moldovei

Peste 66 mln lei din bugetul de stat pentru partide, în 2026: cum vor fi împărțiți banii

Comisia Electorală Centrală (CEC) a anunțat cuantumul lunar al alocațiilor de la bugetul de stat pentru partidele politice în anul 2026, în funcție de rezultatele obținute la ultimele alegeri parlamentare, locale generale și prezidențiale. Pentru fiecare vot valabil la parlamentare, cuantumul este de 1,07 lei, iar pentru voturile de la alegerile locale din 2023 și prezidențiale din 2024 – 0,60 lei și, respectiv, 0,61 lei. În plus, au fost stabilite sume suplimentare pentru femeile și tinerii aleși în aceste scrutinuri. CEC a anunțat, totodată, suspendarea unor plăți către patru partide.

Reprezentanții CEC au stabilit, pe 27 ianuarie, cuantumul lunar al alocațiilor de la bugetul de stat pentru partidele politice în anul 2026, conform performanțelor înregistrate la ultimele scrutine. În total, peste 66 de milioane de lei vor fi distribuite partidelor politice.

Astfel, pentru fiecare vot valabil exprimat acordat partidelor politice și blocurilor electorale în cadrul alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 a fost stabilit cuantumul lunar de 1,0703980 lei.

Pentru fiecare vot valabil exprimat acordat partidelor politice și blocului electoral în cadrul alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023 – 0,6041582 lei.

Pentru fiecare vot valabil exprimat acordat partidelor politice și blocului electoral în cadrul alegerilor prezidențiale din 20 octombrie 2024 – 0,6091774 lei.

Pentru fiecare femeie aleasă efectiv în cadrul alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 – 11250,6418919 lei. Pentru fiecare femeie aleasă efectiv în cadrul alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023 – 90,7903490 lei. 

Pentru fiecare tânăr ales efectiv în cadrul alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 – 23126,3194444 lei. Pentru fiecare tânăr ales efectiv în cadrul alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023 – 190,0793379 lei. 

Totodată, CEC a anunțat că, în contextul executării hotărârilor anterioare, a fost suspendată plata alocației de la bugetul de stat pentru anul 2026 către: Partidul pentru Viitorul Moldovei – cu reținerea sumei de 23810,30 lei; Partidul Politic „Democrația Acasă” – cu reținerea sumei de 1 686 593,08 lei pentru performanțele obținute la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025; Partidul Național Liberal – cu reținerea sumei de 2843,70 lei; și Partidul Politic Partidul Reîntregirii Naționale „ACASĂ” – cu reținerea sumei de 5687,40 lei. Potrivit Comisiei, aceste partide „sunt sancționate pentru anumite acțiuni sau nerespectarea anumitor reguli de finanțare și această sancțiune a fost aplicată prin hotărâri ale CEC”.

Potrivit CEC, alocațiile de la bugetul de stat vor fi virate lunar în conturile bancare deschise în acest scop de către partidele politice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: