Alte 341 cazuri de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova

Alte 341 cazuri de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova. Toate cazurile sunt cu transmitere locală.

Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 50 875 cazuri.

Total teste efectuate – 1098 dintre care primar – 1034 şi repetat – 64.

Din numărul total de cazuri, 29 sunt lucrători medicali: medici-13, asistenți medicali- 13, personal auxiliar-3.

Starea de sănătate a persoanelor infectate:  541 – stare gravă (dintre care 35 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată), 1315 – stare de gravitate medie, ceilalţi pacienţi în stare satisfăcătoare.

Alte 402 persoane au fost tratate și externate. În total, 37 842 persoane au fost tratate  de COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) a anunțat pe 5 iunie că susține unirea formațiunilor de opoziție pentru alegerile parlamentare din toamnă, după ce, în ajun, o inițiativă în acest sens a venit din partea platformei „Pentru Moldova”, proaspăt lansată. PCRM a declarat că unificarea opoziției va fi un răspuns în fața „abuzurilor” guvernării și va preveni o presupusă „falsificare” a scrutinului electoral.

Cererea de unire a opoziției o constatăm în toată țara în timpul întâlnirilor noastre cu cetățenii. (…) Într-adevăr, în condițiile terorii ideologice și politice declanșate de putere, coeziunea forțelor ar putea deveni un răspuns universal al opoziției în fața abuzurilor, represiunii și fărădelegii regimului, permițând prevenirea falsificării rezultatelor alegerilor. (…) Din această perspectivă, orice inițiativă de unificare venită din partea societății civile este salutată fără echivoc de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova”, a transmis PCRM într-un comunicat.

În același timp, formațiunea politică a menționat că orice posibilă formare a unui bloc electoral, în care PCRM ar putea intra sau nu, la viitoarele alegeri parlamentare, va fi realizată „în strictă conformitate cu cerințele Codului Electoral”.

Amintim că, în cadrul unei conferințe de presă din 4 iunie, platforma „Pentru Moldova” a îndemnat partidele de opoziție să-și unească forțele în perspectiva alegerilor parlamentare din toamnă pentru obține o victorie împotriva actualei formațiuni de guvernământ, PAS. „Pentru Moldova” a fost lansată în aceiași zi de jurnaliștii Ludmila Belcencova și Dmitri Ciubașenco și fostul ministru al Apărării Victor Gaiciuc, care au declarat că scopul platformei este unire opoziției.

***

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: