Alte 59 cazuri de infectare cu COVID-19 și trei decese au fost înregistrate timp de o zi

Alte 59 cazuri de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova. De asemenea, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate trei decese în rândul persoanelor infectate anterior.

Din numărul total de cazuri, două sunt de import: 2-Rusia.

Numărul total de teste efectuate – 5.422, dintre care 1.085 – teste Rapid – Antigen.

Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 255.937. Din numărul total de cazuri, unul e în rândul lucrătorilor medicali: (0-medici, 1-asistenți medicali, 0-personal auxiliar).

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 168 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 41 în stare extrem de gravă (11 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

Alte 92 persoane au fost vindecate. În total, persoane 248.904 au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 658 persoane, iar 15.014 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, anunțăm înregistrarea altor decese provocate de COVID-19:

Deces 6.157: Femeie de 64 de ani din or. Cantemir, internată în IMSP IMU. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie mixtă, fibrilație atrială.

Deces 6.158: Femeie de 78 de ani din r. Glodeni, internată în SC. Bălți. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces 6.159: Femeie de 78 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Obiceiul de a fuma în spațiile publice îi poate costa pe oameni și mai mult, iar fanii nicotinei vor trebui să se ascundă mai bine. De acum este interzis fumatul în raza de 10 metri de la clădirile autorităților și instituțiilor publice, precum și în zonele de recreere. Locuitorilor din blocurile cu mai multe etaje le este interzis să fumeze pe scările clădirii, la balcoanele comune sau private, în holuri și lifturi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: