polițiacapitalei.md

VIDEO Amenzi și plăcuțe de înmatriculare scoase. Rezultatele operațiunii „Autobuz”

420 de mijloace de transport de călători, inclusiv 11 autobuze școlare, au fost verificate de oamenii legii, în cadrul operațiunii „Autobuz”, care s-a desfășurat între 2 și 15 decembrie, pe teritoriul municipiului Chișinău. Potrivit unui comunicat publicat astăzi, 20 decembrie, de poliția capitalei, forțele de ordine au depistat 91 de abateri de la norme. 

Astfel, au fost efectuate opt controale a mijloacelor de transport înainte de ieșirea la rută și întoarcerea la stațiile terminus și opt razii în trafic și la autogările din mun. Chișinău.

https://www.facebook.com/politiacapitalei.md/videos/295405894712867/

În urma verificărilor, au fost întocmite 71 procese-verbale, cu aplicarea amenzilor de la 450 lei la 600 lei, administratorilor le-au fost înmânate prescripții și au fost sancționați cu amenzi în mărime de 3 000 lei, pentru admiterea în circulație a vehiculelor a căror stare tehnică nu corespunde normelor tehnice.

Totodată, 11 mijloace de transport au rămas fără plăcuțele de înmatriculare și le-a fost interzisă efectuarea curselor până la înlăturarea tuturor lacunelor identificate.

Scopul operațiunii a fost contracararea transportului ilicit de călători, prevenirea accidentelor rutiere, precum și verificarea stării rehnice a vehiculeleor antrenate la transportul de călători și a autobuzelor ce transportă elevi la instituţiile de învăţământ.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Biserica va plăti taxe?/ Stamate se va întoarce în PAS?/ „Bambi” la Grădina Zoologică din Chișinău

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Impozitarea veniturilor bisericilor, analizată de autorități
— „Bambi”, un pui de căprioară care și-a găsit casa la Zoo
— „Democrația acasă” cere demisia lui Gherasim. Reacție: nu are nimic, căciula cu umorul
— Moldova și Ucraina rămân la pachet în drumul spre UE
— Reținuți din nou: 3 polițiști de la Botanica ajung în izolatorul CNA
— „Balul absolvenților”: programul a șase rute de troleibuz, prelungit
— Trenul Kiev-Chișinău va circula zilnic
— Olesea Stamate revine în PAS? Instanța a decis restabilirea acesteia
— Nemerencro, împotriva majorării cotei TVA la medicamente
— Olesea Stamate revine în PAS? Excluderea din partid, ilegală
— Ministrul Finanțelor, despre impozitarea banilor de la nunți și cumetrii
— Circa 170.000 de bugetari vor primi majorări salariale de până la 30%
— Militarii și funcționarii publici vor ieși la pensie mai târziu
— Concedii modificate din 2027: 22 de zile lucrătoare în loc de 28 de zile calendaristice
— Comisia Europeană cere Chișinăului să țină cont de avizele Comisiei de la Veneția
— Stamate, Ulianovschi, Hanganu, „premiați” de Genderdoc-M cu „Strachina de jmalț”
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: