Filip Singer - Pool/Getty Images

Angela Merkel a făcut rapelul cu Moderna. La prima doză primise serul AstraZeneca

Cancelarul german Angela Merkel a făcut rapelul cu vaccinul Moderna. În aprilie, acesteia i-a fost administrată prima doză de vaccin a producătorului AstraZeneca, informează BBC.

Liderul german de 66 de ani a fost vaccinată cu a doua doză de ser anti-Covid acum câteva zile, a precizat un purtător de cuvânt al guvernului de la Berlin.

Experții consideră că un mix al diferitor producători de vaccinuri anti-Covid ar putea fi binevenit, însă este prea devreme pentru a afirma acest lucru cu certitudine.

Acum câteva luni, mai mulți lideri europeni, inclusiv cancelarul german, s-au vaccinat cu serul AstraZenca, diminuând astfel din doza de neîncredere provocată de știrile din mass media, privind un număr redus de cazuri de cheaguri de sânge formate la unii pacienți după administrarea vaccinului acestui producător.

Angela Merkel se va retrage din funcția de cancelar al Germaniei anul acesta, după 16 ani.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Cazuri de rabie în raionul Ialoveni: 4 persoane, inclusiv un copil, au intrat în contact cu animalele infectate

Două cazuri de rabie la câini au fost confirmate în satele Bardar și Dănceni din raionul Ialoveni. Consiliul raional Ialoveni anunță că patru persoane, inclusiv un copil, au intrat în contact cu animalele infectate. Acestea urmează să fie evaluate de medici pentru a stabili dacă au nevoie de tratament antirabic.

Potrivit sursei citate, Centrul de Sănătate Publică Chișinău a confirmat, pe 19 august, un caz de rabie la un câine din gospodăria unui locuitor al satului Bardar. Un alt caz a fost confirmat la un câine fără stăpân din satul Dănceni.

În urma contactului cu animalul infectat din Bardar, au fost identificate două persoane – un adult și un copil, iar la Dănceni – doi adulți.

Cele patru persoane urmează să fie evaluate la Spitalul Raional Ialoveni, pentru a fi stabilit riscul de expunere și măsurile necesare de profilaxie. În funcție de recomandările medicilor, acestora le va fi administrat tratament antirabic, inclusiv vaccinul împotriva rabiei.

În acest context, autoritățile îndeamnă oamenii să evite contactul cu animalele fără stăpân, sălbatice sau necunoscute, mai ales dacă acestea au un comportament agresiv, dezorientat sau neobișnuit. În cazul unei mușcături, zgârieturi sau al unui contact suspect, zona afectată trebuie spălată imediat cu apă și săpun, iar persoana trebuie să solicite de urgență ajutor medical.

Locuitorii sunt îndemnați, de asemenea, să anunțe autoritățile locale și serviciul veterinar dacă observă animale cu un comportament suspect și să asigure vaccinarea antirabică periodică a câinilor și pisicilor din gospodării.

Consiliul raional Ialoveni amintește că rabia este o boală infecțioasă gravă, care, după apariția simptomelor clinice, este aproape întotdeauna fatală. Intervenția medicală rapidă după expunere poate însă preveni îmbolnăvirea.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: