parlament.md

ANI: administratorul Arena Chișinău a deținut simultan funcții incompatibile. Ce explicații a adus Sergiu Stanciu

Administratorul „Arena Chișinău”, Sergiu Stanciu, a încălcat regimul juridic al incompatibilităților, potrivit Autorității Naționale de Integritate (ANI). Conform instituției, Stanciu nu a soluționat starea de incompatibilitate generată de exercitarea simultană a funcției de membru al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și a mandatului de consilier în Consiliul municipal Orhei. De cealaltă parte, în explicațiile oferite inspectorului de integritate, Stanciu a declarat că „nu s-a produs nicio situație de incompatibilitate”. „Pe întreaga durată a mandatului de consilier nu am participat la nicio ședință a Consiliului municipal Orhei și nu am beneficiat de niciun avantaj rezultat din această calitate”, a comunicat Stanciu.

Decizia ANI

Urmare a verificărilor, ANI a constatat că Sergiu Stanciu a încălcat regimul juridic al incompatibilităților „prin nesoluționarea în termenul legal a stării de incompatibilitate generată de exercitarea/deținerea simultană a calității de membru al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și a mandatului de consilier în Consiliul municipal Orhei”. În decizia Autorității se menționează că Stanciu va fi informat despre actul de constatare, inclusiv despre dreptul de a-l contesta, în termen de 30 zile de la emitere, la Curtea de Apel Centru.

Date din actul de constatare al Autorității

Potrivit ANI, Sergiu Stanciu a fost desemnat în calitate de membru al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” pe 25 octombrie 2021 și, ulterior, ales în calitate de secretar al Consiliului pe 30 octombrie 2021. Începând cu 29 septembrie 2023, Stanciu a fost suspendat din funcția de secretar. Iar începând cu 20 decembrie 2023 a fost reluată activitatea sa în această funcție, pe care o deține până în prezent.

La fel, potrivit Autorității, Stanciu a fost ales în calitate de consilier în Consiliul municipal Orhei în rezultatul alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023.

„În perioada 14 octombrie 2023-9 iulie 2024, Sergiu Stanciu a deținut concomitent calitatea de membru al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și consilier în Consiliul municipal Orhei. (…) Sergiu Stanciu, din data alegerii în calitate de Consilier în consiliul municipal Orhei – 14 octombrie 2023 (data apariției stării de incompatibilitate) a avut obligația legală de a renunța la una din cele 2 calități (cea de consilier în Consiliul municipal Orhei sau de membru al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova”) în termen de 30 de zile, adică până la data de 15 februarie 2024 – fapt ignorat de către subiectul declarării vizat”, se menționează în actul de constatare al Autorității.

Explicația lui Sergiu Stanciu

Conform ANI, lui Sergiu Stanciu i s-a solicitat prezentarea unor explicații.

„În urma alegerilor locale generale din anul 2023, am obținut mandatul de consilier municipal în Consiliul municipal Orhei. Cu toate acestea, pe întreaga durată a mandatului, precizez că nu am participat la nicio ședință a Consiliului municipal Orhei, nu am fost membru în nicio comisie de specialitate din cadrul acestuia și nu am beneficiat de niciun avantaj sau beneficiu pecuniar rezultat din această calitate. Mai mult decât atât, la data de 20.06.2024, mi-am înaintat cererea de demisie către Comisia Electorală Centrală. (…) Astfel, nu s-a produs nicio situație de incompatibilitate. (…) Activitatea mea în cadrul Consiliului de Supraveghere și Dezvoltare nu a avut nicio legătură sau influență asupra Consiliului municipal Orhei”, a comunicat Sergiu Stanciu pentru ANI.

Totuși, inspectorul de integritate al ANI a constatat „că încetarea stării de incompatibilitate s-a realizat tardiv, peste aproximativ 6 luni, cu încălcarea termenului stabilit de lege”.

Ce riscă Stanciu

„În coroborare cu criteriile prevăzute de art. 39 alin.(2) din Legea nr. 132/2016 (și anume: lipsa prejudiciului adus interesului public, lipsa comiterii unor abateri similare anterior, natura și durata abaterii, funcția deținută, precum și faptul că abaterea a fost admisă la nivel local), inspectorul de integritate conchide că, pentru abaterea comisă manifestată prin încălcarea regimului juridic al incompatibilităților, dl Sergiu Stanciu urmează a fi sancționat prin aplicarea sancțiunii contravenționale prevăzute de Codul Contravențional al RM”, se arată în actul ANI.

Potrivit Codului Contravențional, încălcarea regimului juridic al incompatibilităților se sancționează cu amendă de la 50 (2500 de lei) la 60 de unități convenționale (3000 de lei) aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 120 (6000 de lei) la 250 de unități convenționale (12 500 de lei) aplicată persoanei cu funcție de răspundere.

NewsMaker by Mihaela Conovali

Precizăm, în ianuarie 2025, ANI anunța că va verifica dacă Sergiu Stanciu a respectat regimul juridic al incompatibilităților. Autoritatea menționa că „se conturează aparența încălcării regimului juridic al incompatibilităților” la deținerea concomitentă de către Sergiu Stanciu, în perioada 14 noiembrie 2023-9 iulie 2024, a funcțiilor de secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și consilier în Consiliul municipal Orhei. Deputata socialistă Adela Răileanu comunica, pe o rețea de socializare, că ANI a inițiat verificarea după ce ea a sesizat instituția.

Sergiu Stanciu a fost desemnat în funcția de administrator interimar al SRL „Arena Națională” pe 17 martie 2023. Din 3 decembrie 2024 a fost desemnat în calitate de administrator al SRL „Arena Națională”. Anterior Stanciu a fost candidatul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) la funcția de primar al municipiului Orhei. A câștigat scrutinul Tatiana Cociu, care a candidat din partea Forței Alternative și de Schimbare a Moldovei, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor. Stanciu s-a clasat pe locul II.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sandu, despre proiectul de unire cu România inițiat de Șoșoacă: „Scopul este să discrediteze ideea unirii”

Președinta Maia Sandu susține că inițiativa legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, lansată de partidul S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are drept scop „să discrediteze ideea unirii”. Potrivit șefei statului, proiectul, adoptat tacit de Camera Deputaților de la București, a fost propus de „un agent al Moscovei”.

„Este un document propus de un agent al Moscovei și scopul acestei acțiuni este să discrediteze ideea unirii, nu altceva. E ca și cum eu m-aș duce mâine în Parlament cu o inițiativă legislativă în care aș scrie că vream ca Franța să devină parte a Republicii Moldova. Guvernul rog să pună în aplicare. Nu așa se face unirea, noi cu toții înțelegem foarte bine”, a declarat președinta Maia Sandu.

Întrebată dacă un referendum privind unirea cu România ar putea fi organizat în viitorul apropiat, președinta a răspuns că nu consideră că Republica Moldova se află în prezent aproape de un asemenea scenariu.

Precizăm că inițiativa legislativă a Dianei Șoșoacă a fost depusă în Parlamentul de la București pe 14 aprilie și a fost avizată negativ de Guvern, precum și de Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit pe 24 iunie și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor.

Potrivit proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova. Documentul abilitează, totodată, Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

***

Amintim că, de la începutul acestui an, președinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potențială unire dintre Republica Moldova și România, afirmând inclusiv că ar susține ideea în cazul organizării unui referendum pe această temă. De asemenea, în mai, la Strasbourg, șefa statului a semnalat că Chișinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.

Conform unui sondaj iData, în prezent 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România, în timp ce peste Prut nivelul de sprijin este considerabil mai înalt – circa 72% dintre cetățenii României susțin unirea celor două state.

Pe 27 martie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație prin care afirmă că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea oricărui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova își vor dori acest lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: