OMS/Dinu Bubulici

ANSP cere instituirea stării de urgență în sănătate publică

Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) a venit cu un demers către președintele Comisiei naționale extraordinare de sănătate publică, care este premierul Ion Chicu, să examineze necesitatea instituirii stării de urgență în sănătate publică. Declarația a fost făcută de ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, după ședința Centrului Unic de Comandă, din 14 mai.

Decizia s-a luat pe platforma Punctului Focal Național. Este nevoie de a institui starea de urgență în sănătate publică, având în vedere situația epidemiologică și necesitatea menținerii măsurilor pentru prevenirea răspândirii infecției, a precizat ministrul.

Viorica Dumbrăveanu a menționat că respectiva stare de urgență condiționează în continuare măsuri de prevenire și de control al COVID-19. Nu va fi o relaxare, ci o adaptare a restricțiilor.

Ministrul Sănătății a venit cu îndemnul către populație să respecte în continuare restricțiile, să nu formeze aglomerări și să poarte echipamente de protecție individuală.

Amintim că astăzi, după ședința Consiliului Suprem de Securitate, președintele Igor Dodon a declarat că, cel mai probabil, în Republica Moldova va fi anunţată stare de urgenţă sau Cod Roşu în sănătate publică. Acesta a precizat că starea de urgență expiră pe 15 mai și aceasta nu va fi prelungită. În schimb, îşi va începe activitatea Comisia Extraordinară de Sănătate Publică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

agora.md/foto simbol

Fragmente umane depistate la Otaci: victima ar fi fost lovită de un tren

În raionul Ocnița au fost depistate mai multe fragmente umane. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de ofițera de presă a poliției din teritoriu, Lilia Harea. Potrivit reprezentantei poliției, victima ar fi un bărbat cu vârsta între 50 și 60 de ani, a cărui identitate încă nu a fost stabilită, care ar fi fost lovit de un tren pe segmentul de cale ferată care traversează orașul Otaci, raionul Ocnița. Pentru stabilirea cauzei exacte a decesului urmează să fie efectuată expertiza medico-legală.

Poliția din Ocnița a fost sesizată despre caz pe 20 iunie, prin intermediul Serviciului 112. Potrivit informațiilor transmise, în apropierea căii ferate au fost depistate fragmente umane.

La fața locului, polițiștii au descoperit și alte fragmente ale corpului victimei. „Potrivit primelor constatări, există suspiciunea că persoana ar fi fost lovită de un tren pe segmentul de cale ferată care traversează orașul Otaci. Conform informațiilor preliminare, victima este un bărbat cu vârsta estimată între 50 și 60 de ani. Identitatea acestuia urmează să fie stabilită”, a comunicat reprezentanta poliției.

Fragmentele umane au fost transportate la Centrul de Medicină Legală, unde va fi efectuată expertiza medico-legală în vederea stabilirii cauzei decesului.

„Pe caz a fost inițiat un proces penal. Polițiștii desfășoară acțiuni de investigație și urmărire penală pentru identificarea victimei și stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs tragedia”, a adăugat reprezentanta poliției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: