„Apărătorul Republicii Cecene”. Fiul de 17 ani a lui Ramzan Kadîrov a mai primit o medalie

Adam Kadîrov, fiul în vârstă de 17 ani al liderului cecen Ramzan Kadîrov, a fost decorat cu o nouă distincție – medalia „Apărătorul Republicii Cecene”. Anunțul a fost într-un videclip publicat pe canalul de Telegram al lui Ramzan Kadîrov, transmite BBC.

Potrivit sursei citate, în imaginile video se menționează că adolescentului i-a fost acordată medalia „pentru merite personale în apărarea intereselor patriei, serviciu impecabil, profesionalism ridicat demonstrat în îndeplinirea datoriei de serviciu”.

Adam Kadîrov deține titlul de Erou al Ceceniei și are peste zece ordine și medalii de importanță regională. A început să primească distincții în mod regulat de la sfârșitul anului 2023, la scurt timp după ce Ramzan Kadîrov a publicat un videoclip în care Adam îl bate pe Nichita Juraveli, un tânăr cercetat pentru arderea unui Coran, într-un centru de detenție prevedentivă din orașul Groznîi, Cecenia. Atunci, liderul cecen a declarat că „se mândrește” cu fapta copilului său.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Transnistria va adera la UE?/Tkaciuk „nu vinde votcă”/Un bloc din Chișinău se scufundă în canalizare

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Ce salariu va ridica premierul Alexandru Munteanu?
— Semnături fictive? Detalii noi în dosarul lui Plahotniuc
— Moldova, cele mai mari progrese pe calea aderării la UE
— Subsolul unui bloc de la Ciocana, inundat cu apă de canalizare de două luni
— Guvernul Munteanu se pregătește să denunțe un acord cu Rusia
— Primarul orașului Codru pleacă din PAS
— Belous, despre familia cu venit anual de 33 de mii de lei: e vorba de Tkaciuk
— UE speră că Moldova va adera la blocul comunitar împreună cu Transnistria
— Șeful Serviciului Vamal și-a anunțat demisia
— Salariul minim pe economie urmează să fie majorat
— Noul Guvern se întrunește în prima ședință
— Avizul Comisiei de la Veneția, așteptat pentru crearea PACCO
— Autoritățile pregătesc noi măsuri împotriva dezinformării online
— Peste 95 de mii de oameni au solicitat compensații la căldură
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: