rise.md

Aproabat de CMC: Stațiile PECO vor fi amplasate la cel puțin 50 de metri de școli, spitale și bazine acvatice

Stațiile de alimentare cu combustibil  din municipiul Chișinău nu vor mai fi construite în apropiere de instituțiile sanitare, instituțiile de învățământ sau de bazinele acvatice. Decizia a fost aproabată în cadrul ședinței din 6 august a Consiliului Municipal Chișinău (CMC).

Potrivit noului regulament, s-a mărit zona de protecție sanitară și ecologică de la 25 de metri la 50 de metri, în ceea ce ține de amplasarea stațiilor de alimentare cu produse petroliere în raza municipiului Chișinău.

Revenirea la vechea distanță de protecție sanitar-ecologică a fost necesară datorită creșterii numărului de stații de alimentare cu combustibil în municipiul Chișinău.

În prezent, în Chișinău funcționează 143 de stații de alimentare PECO. Potrivit consilierilor municipali, multe dintre acestea nu respectă regimul de protecție sanitar-ecologică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Chemarea vieții mele”. Cum a fost sunat Alexandru Munteanu de Maia Sandu și i s-a propus funcția de premier

Alexandru Munteanu a confirmat că a acceptat propunerea de a prelua funcția de prim-ministru al Republicii Moldova după o discuție telefonică cu președinta Maia Sandu. Omul de afaceri, economist de profesie, a declarat, în primul interviu acordat după desemnare, că își propune să formeze „cea mai bună echipă” pentru viitorul cabinet de miniștri.

„A fost foarte neașteptat. Era o seară frumoasă, stăteam cu soția și ne aranjam lucururile, ne făceam planuri și a sunat telefonul. Deși nu știam cine telefonează, a fost o voce pe care am reucnoscut-o. Am vorbit pe scurt despre seară, despre căței, despre Codruț, despre cățelul meu Cooper și doamna președintă îmi spune că, de fapt, mă sună să-mi spună altceva. Așa a început discuția, după care am avut două nopți nedormite, discuții cu familia, prietenii cei mai apropiați și iată-mă aici. Acum 10 zile eram o persoană liberă, care se gândea la vacanțe, la universități, și acum sunt în Republica Moldova, pentru că asta a fost o chemare a vieții mele, cred”, a declarat Munteanu la „În Profunzime”.

În ceea ce privește echipa cu care își propune să vină la conducerea viitorului Guvernului, Munteanu a confirmat că unii din actualii miniștri ar putea să își păstreze fotoliile, însă vor fi și numele noi. „Încercăm să creăm cea mai bună echipă”, a spus el.

Amintim că, pe 14 octombrie, Igor Grosu, liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, care a obținut din nou majoritate parlamentară, în urma alegerilor din septembrie l-a desemnat pe Alexandru Munteanu candidat la funcția de prim-ministru. S-a întâmplat la o zi după ce Dorin Recean a anunțat că renunță la funcția de premier, dar și la mandat de deputat, pe care l-a obținut în urma alegerilor parlamentare din septembrie, pe lista PAS.

Pe 16 octombrie – după ce Curtea Constituțională a confirmat alegerile și a validat mandatele deputaților aleși – președinta Maia Sandu a recunoscut că l-a contactat personal pe Alexandru Munteanu pentru a-l convinge să accepte postul de prim-ministru: „Da, l-am sunat eu”, a declarat șefa statului la Realitatea.

Conform legii, după validarea mandatelor deputaților aleși, președinta Maia Sandu urmează să convoace prima ședință a noului Parlament, iar ulterior PAS va înainta oficial șefei statului candidatura lui Munteanu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: