Ministerul Apărării

Ar fi pretins 300 de euro de la mama unui un tânăr pentru a-i scăpa fiul de armată. Ce pedeapsă riscă un funcţionar de la primăria Lozova

Un specialist din cadrul subdiviziunii de evidenţă şi incorporare militară a primăriei Lozova este bănuit că ar fi cerut şi primit 300 de euro de la mama unui tânăr pentru a-l ajuta să nu fie încorporat în serviciul militar.

Potrivit denunţătoarei, funcţionarul i-ar fi promis că îi va elibera tânărului un certificat, în baza căruia va fi absolvit de obligaţiunea de a face armată.

Pe acest caz a fost iniţiată o urmărire penală, iar funcţionarul a fost reţinut pentru 72 de ore. Acesta se află în izolatorul CNA şi, dacă va fi găsit vinovat, riscă detenţie pe un termen de la 5 la 10 ani, amendă penală şi privarea de dreptul de a ocupa funcţii publice pe o anumită perioadă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dacă ai fredonat „Sarà perché ti amo”, pe 1 august o să vrei să fii la Castel Mimi

La Cucoanele Fiesta, Castel Mimi se umple de lămâi, vin Cucoanele, muzică live și atmosferă de vară, inspirată de Coasta Amalfi.

În program:

  • vin Cucoanele și delicii
  • masterclass de pizza
  • Bellini Cocktail – cocktail italian cu cin spumant și piersică
  • tururi expres în beciul istoric Castel Mimi
  • zonă de picnic
  • petrecere la havuz

Pe scenă:

  • Brio Sonores
  • Felicia Dunaf & Dunaff Band
  • DJ Kirpitch

Dress code: verde, galben intens sau albastru azur.

Cucoanele Fiesta
Castel Mimi
1 august

Detalii și bilete: castelmimi.md

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: