protv.md

Arestovici: Soldații ruși vor încerca „să pună mâna” pe Donbass, luptele grele vor dura două săptămâni

Armata rusă va încerca să pună mâna pe Donbass, iar luptele grele vor dura două săptămâni. Declarația aparține consilierului șefului biroului președintelui Ucrainei, Alexei Arestovici. Oficialul, citat de Unian, afirmă că luptele grele în Donbass, vor determina soarta următoarei faze a războiului.

Mai mult, militarii ruși și-au intensificat eforturile în direcția Zaporojie și Herson.

„Judecând după câți oameni aruncă acolo (în Donbass – n.red), conducerea politică stabilește o sarcină destul de grea. Putin a început campania din nouă zone operaționale – regiunile Kiev, Cernihiv, Sumî, Harkov, Lugansk și Donețk, Mariupol, Herson, Melitopol, Zaporojie. Acum merg doar din două. Au fost învinși în șase direcții. Nu au puterea de a ataca”, a spus Arestovici.

Încercările de a efectua mobilizări ascunse pentru a compensa pierderile au eșuat, astfel încât soldații ruși încă nu au echipament și personal.

„Rusia este acum goală, practic nu există nicio armată acolo. Din cele 120 de batalioane pe care le-au atras, aproximativ 20 au fost complet distruse, aproximativ 40 sunt parțial nepregătite de luptă: înseamnă că au suferit pierderi de peste 60%. Singurul loc în care încearcă să atace este Donbasul. Acolo s-au stabilit căile de aprovizionare de opt ani”, a subliniat Arestovici.

Ministrul rus al Apărării, Serghei Şoigu, a declarat pe 29 martie că principalele sarcini ale „operaţiunii speciale” din Ucraina au fost finalizate. Acum, potrivit lui, armata rusă se poate concentra pe atingerea obiectivului principal – „eliberarea Donbass-ului”.

Într-o conferință online la Ministerul rus al Apărării, Șoigu a vorbit despre cursul ostilităților din Ucraina.

„În general, principalele sarcini ale primei etape a operațiunii au fost îndeplinite. Potențialul de luptă al forțelor armate ucrainene a fost redus semnificativ, ceea ce permite concentrarea atenției și eforturilor principale asupra atingerii scopului principal – eliberarea Donbass-ului. Forțele armate ale Ucrainei au suferit daune semnificative, supremația aeriană a fost câștigată, forțele aeriene și sistemele de apărare aeriană au fost practic distruse”, a spus Șoigu.

El a menționat că forțele armate ruse vor continua „operațiunea specială” până la atingerea obiectivelor stabilite.

 

 

 

 

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker /imagine simbol

În Chișinău, mai mulți muncitori din Bangladesh și Nepal au fost cazați în vagoane de tren. Motivul

În Chișinău, peste 80 de muncitori migranți din Bangladesh și Nepal, angajați la o întreprindere din Republica Moldova, locuiesc de mai bine de un an în vagoane de tren reamenajate, amplasate pe teritoriul companiei, potrivit unui reportaj TV8. Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) spune că știa despre aceste nereguli încă din 2025 și, după apariția materialului, a anunțat că va efectua o nouă verificare.

Potrivit sursei citate, așa-numitul „tren-dormitor” se află pe teritoriul unei fabrici de producere a ferestrelor și ușilor din sectorul Botanica al capitalei. Conducerea întreprinderii a amplasat acolo opt vagoane de tren, transformate în spații de locuit pentru muncitorii veniți din Bangladesh și Nepal.

Televiziunea relatează că în fiecare vagon ar locui aproximativ 20 de persoane, iar în total în jur de 100 de muncitori. După programul de lucru, aceștia revin în vagoane pentru a găti, a se spăla și a înnopta. Condițiile sunt înghesuite și nu ar corespunde normelor sanitare.

Mai mulți muncitori au declarat că lucrează pe un alt obiect al întreprinderii și folosesc vagoanele doar pentru odihnă. Unul dintre ei a spus că se află în Moldova de patru ani și locuiește în aceste condiții de aproximativ un an și jumătate. Un alt muncitor, originar din Nepal, a relatat că produce ferestre și uși din PVC de peste doi ani și că de un an locuiește într-un fost vagon de tren.

Reprezentanții companiei resping acuzațiile privind condițiile precare de trai.

S-au creat condiții normale de trai. (…) Aer condiționat, apă, cald iarna, răcoare vara… Adică sunt condiții normale de trai pe care oamenii le-au acceptat. În luna mai am avut o vizită de la ambasada Bangladeshului, nu ne-au înaintat nicio pretenție. Stau câte 12 persoane în vagon, dintre care un vagon este restaurant, unde ei au posibilitatea să-și gătească mâncare și să ia masa. (…) Ținând cont că avem oameni străini în gestiune, verificări au fost permanent”, a declarat juristul companiei, Aurel Cazac.

Acesta a admis că pot exista nereguli privind starea spațiilor, dar a pus situația pe seama faptului că locatarii nu mențin suficientă ordine.

Ce ține de igiena lor personală, aici deja lasă de dorit. Asta-i nivelul lor de trai care, cât nu ne străduim, nu mai ajungem la nivelul care noi l-am oferit în prima zi când au venit. Le-am pus la dispoziție și dereticatoare ca să facă ordine de câteva ori pe săptămână, dar, mă rog, avem ceea ce avem. Au băi, au blocuri sanitare, au absolut tot”, a adăugat el.

Inspectoratul General pentru Migrație a precizat că a efectuat un control la întreprindere în iulie 2025, în urma căruia au fost depistate mai multe încălcări grave.

Potrivit instituției, muncitorii străini erau cazați „în condiții precare și total inadecvate pentru trai” în vagoane scoase din uz, iar situația nu corespundea standardelor minime de locuire și putea reprezenta un risc pentru sănătate și siguranța publică. Concluziile au fost transmise către Serviciul Fiscal de Stat și Agenția Națională pentru Sănătate Publică.

În urma solicitării TV8, IGM a anunțat că va reveni cu un nou control la fața locului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: