UNIAN

Atacatorul din Poltava, care a luat ostatic un polițist, încă nu a fost reținut. Avertizarea poliției

Forțele de ordine din Ucraina continuă să îl caute pe atacatorul din orașul Poltava, care a luat ostatic un polițist, iar ulterior l-a eliberat și a fugit într-o pădure. În operațiunea de căutare au fost mobilizați circa 500 de oameni, informează agenția UNIAN.

Bărbatul se numește Roman Skripnik și are 32 de ani. Acesta este căutat în apropierea satului Velikiii Bairak. În jurul localității se află mai multe fâșii forestiere și câmpuri, unde acesta s-ar putea ascunde, consideră poliția. Căutările se desfășoară pe un perimetru de câteva sute de hectare de teren.

Polițiștii îndeamnă localnicii să nu încerce în niciun caz să îl rețină pe individ, deoarece acesta poate fi imprevizibil. De asemenea, forțele de ordine neagă informația patrivit căreia atacatorul a fost lăsat să plece fără să fie urmărit.

„Nu l-au lăsat pe Skripnik să fugă, i-au dat ocazia să dispară – dar a existat un motiv: avea o grenadă pe care amenința să o detoneze. Așa că mai bine să desfășurăm acum o operațiune de căutare, decât acesta să fi detonat grenada. Decizia a fost luată la locul faptei de către colonelul Șian, care se afla împreună cu el”, a declarat șeful departamentului comunicare din cadrul Ministerului Afacerilor Interne a Ucraina, Artem Șevcenko.

Alte detalii despre operațiunea de căutare a lui Roman Skripnik nu au fost dezvăluite.

Amintim că, în dimineața de 23 iulie, Roman Skripnik, care este bănuit de dobândirea ilegală a unui mijloc de transport, a amenințat oamenii legii cu o grenadă, după care a luat ostatic un polițist. În urma negocierilor, ostaticul a fost schimbat cu șeful Direcției urmărire penală din localitate, colonelul Vitalii Șian. Ulterior, individul a cerut poliției să îi pună la dispoziție un autoturism, ceea ce s-a și întâmplat. În apropierea unei păduri, acesta a părăsit mașina, a eliberat ostaticul și a fugit într-o direcție necunoscută.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dumitru Vartic cere să fie scos de sub urmărire penală în dosarul morții soției sale: avocații au depus o solicitare

Ex-vicepreședintele raionului Hîncești, Dumitru Vartic, care are statut de învinuit în dosarul privind decesul soției sale, Ludmila Vartic, cere scoaterea sa de sub urmărire penală. Avocații săi, Roman Mihăeș și Vitalie Zama, au anunțat că au depus joi, 16 iulie, o cerere în acest sens.

Menţinerea calităţii de invinuit în absenţa oricăror probe încalcă prezumţia nevinovăţiei (art. 8 CPP, art. 21 Constituţie, art. 6 § 2 CEDO). Prezumţia nevinovăţiei, consacrată de art. 8 CPP, art. 21 din Constituţia Republicii Moldova şi art. 6 § 2 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, garantează că nicio persoană nu poate fi tratată ca vinovată”, au transmis avocații într-un comunicat.

Amintim că Ludmila Vartic, fostă educatoare la o grădiniță din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din Chișinău. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra femeii timp de mai mulți ani. Dumitru Vartic a respins acuzațiile. Pe fondul reacțiilor publice, Dumitru Vartic și-a dat demisia din funcția de vicepreședinte al raionului Hîncești. De asemenea, Partidul Acțiune și Solidaritate l-a exclus din rândurile sale.

Pe marginea cazului a fost inițiat un dosar.

Pe 22 mai, Dumitru Vartic a fost pus sub învinuire, după ce inițial a avut statut de bănuit în cauza penală. Bărbatului i se incriminează două capete de acuzare: de violență în familie soldată cu tentativă de sinucidere și violență în familie soldată cu sinuciderea victimei. În privința acestuia a fost aplicată măsura preventivă sub formă de obligare de a nu părăsi țara, cu aplicarea consemnului la frontieră.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: