army.md

Atenție, FALS! Guvernul dezminte că a trimis ordine de chemare la exerciții și antrenamente

Guvernul Republicii Moldova a publicat pe 30 aprilie o scurtă declarație, prin care precizează că informațiile pe care le-au primit unii cetățeni, privind participarea la exerciții și antrenamente militare reprezintă un fals.

Vă informăm despre tentative de expediere în adresa cetățenilor din nordul Republicii Moldova a ordinelor de chemare la exerciții și antrenamente de mobilizare venite din partea Centrelor militar-teritoriale. Aceste documente reprezintă niște falsuri. Ministerul Apărării nu a transmis și nu expediază solicitări de prezentare a persoanelor fizice la centrele militar-teritoriale din țară în aceste scopuri”, se arată în declarație.

Unii bărbați din Moldova au primit niște foițe prin care li se cere să se prezinte timp de 48 de ore la o anumită unitate militară. În caz contrar, ar risca amendă de 300 000 lei sau 10 ani de închisoare

Ministerul Apărării

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Plîngău, despre cazul directorului suspendat al MoldATSA: Voi depune o plângere dacă procuratura nu se autosesizează

Deputatul PAS Dinu Plîngău va depune o plângere la procuratură împotriva directorului întreprinderii de stat „MoldATSA”, Dumitru Vangheli, suspendat din funcție după apariția unor informații potrivit cărora ar fi inclus date false în CV-ul prezentat la concursul pentru ocuparea postului, în cazul în care organul de drept nu se va autosesiza. Parlamentarul a făcut anunțul joi, 18 iunie, pe Facebook.

Situația de la MoldATSA este atât de stupidă și revoltătoare că o simplă demisie nu este suficientă. În cazul în care Procuratura nu se va autosesiza, voi depune o plângere penală pentru a fi elucidate toate circumstanțele acestor angajări și falsurilor prezentate de acest director la angajare. Consider că atât el, cât și partenera lui trebuie să întoarcă și toți banii pe care statul i-a cheltuit pentru salarii și acele bonusuri salariale cosmice”, a declarat Dinu Plîngău.

Amintim că o investigație a Ziarului de Gardă, publicată pe 18 iunie, a arătat că Dumitru Vangheli ar fi inclus informații false în CV-ul cu care a câștigat funcția de director al „MoldATSA”, în urma unui concurs organizat de Agenția Proprietății Publice în 2025. Aceasta a fost suspendat din funcție, iar APP a demarat o anchetă internă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: