Atenție la escroci! Un bărbat, prins din nou simulând o dizabilitate, deși fusese sancționat de nouă ori

Un bărbat care obișnuiește să cerșească simulând o dizabilitate a fost surprins din nou pe stradă, în ciuda faptului că fusese sancționat de nouă ori anterior. Polițiștii au confiscat patru scaune cu rotile folosite de acesta pentru a atrage atenția trecătorilor și a obține bani, informează Inspectoratul General al Poliției (IGP).

Autoritățile anunță că, de la începutul anului, au identificat 22 de persoane care au recurs la metode similare pentru a induce în eroare cetățenii.

În acest context, au fost aplicate 26 de sancțiuni contravenționale pentru simularea unor dizabilități și alte cinci pentru cerșetorie bazată pe informații false despre probleme medicale grave.

Poliția avertizează că, în spatele unor astfel de cazuri, pot exista rețele organizate de escrocherie și îndeamnă cetățenii să raporteze astfel de situații la numărul de urgență 112.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IPN

Traficul rutier pe traseul R-6, prin Mălăești, va fi blocat temporar în această seară. Precizările poliției

Circulația rutieră pe porțiunea traseului R-6 care tranzitează localitatea Mălăiești va fi suspendată pe 9 septembrie, de la ora 22:00, timp de 30 de minute, din ambele sensuri. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

În această seară, începând cu ora 22:00, pe o porțiune a traseului național R-6, care tranzitează localitatea Mălăiești din Orhei, circulația rutieră va fi suspendată, pentru jumătate de oră, din ambele sensuri. Traficul rutier va fi blocat în contextul unor acțiuni de urmărire penală într-o cauză ce vizeazǎ un accident rutier soldat cu deces”, a transmis IGP.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: