Facebook/Sergiu Bejenari

„Au falsificat un produs electoral”. Un reprezentant PAS reclamă un pliant prezentat în numele partidului

Un pliant, tipărit în zeci de mii de exemplare și prezentat în numele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), este contrafăcut. Informația a fost comunicată de purtătorul de cuvânt al fracțiunii PAS din CMC, Sergiu Bejenari, care a prezentat un exemplar al pliantului. El a precizat că produsul, pe care apare numele său, însă sub forma „Serghei” în loc de Sergiu, lângă mențiunea „echipa editorială”, este fals. NewsMaker a solicitat un comentariu de la reprezentanții poliției, însă deocamdată nu avem un răspuns.

„Disperarea celor care vor să revină la putere devine tot mai evidentă. N-au idei, n-au curaj, așa că au falsificat un produs electoral, mi-au schimonosit numele în limba rusă și au multiplicat asta în zeci de mii de exemplare. Înțeleg că unii ușor trec de la Ion la Ivan și invers, însă numele meu este Sergiu, nu „Serghei”, și așa va rămâne. (…) Mai aveți câteva zile de campanie, ca să le arătați oamenilor adevărata față. Știu că veți recurge la tot felul de metode disperate. Mai încercați”, a scris Sergiu Bejenari pe Facebook.

NewsMaker a întrebat reprezentanții poliției dacă au fost sesizați în cazul pliantului. Până în prezent nu am primit un răspuns.

Pe 29 august, în Republica Moldova a început campania electorală pentru scrutinul parlamentar, care va avea loc pe 28 septembrie. Campania electorală este perioada de activitate care se desfășoară cu scopul de a-i determina pe alegători să-și exprime voturile pentru alegerea unuia sau a altui concurent electoral.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Alertă cu bombă la Judecătoria Chișinău. Ar fi minată și Curtea de Apel, unde este planificată o ședință de judecată în dosarul Plahotniuc (VIDEO)

Poliția a fost sesizată despre o presupusă minare a Judecătoriei Chișinău, sediul Centru. La fața locului au fost îndreptate serviciile specializate pentru verificarea informației. Informațiile au fost comunicate pentru NewsMaker de ofițera de presă a Direcției de Poliție Chișinău, Cristina Talpă. O alertă cu bombă ar fi și la Curtea de Apel Centru, unde este planificată o ședință de judecată în procedură de apel în dosarul penal al lui Vlad Plahotniuc.

Potrivit ofițerului de presă, poliția a fost sesizată în dimineața zilei de 24 august despre o presupusă minare a Judecătoriei Chișinău, sediul Centru. „Conform procedurii, la fața locului au fost îndreptate toate serviciile specializate pentru verificarea informației și asigurarea securității persoanelor aflate în zonă. La moment, intervenția serviciilor specializate este în desfășurare, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat reprezentanta poliției.

În contextul situației de la Curtea de Apel Centru, NewsMaker a solicitat mai multe detalii de la poliție.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: