eadaily.com

AUDIO Liderul cecen l-a amenințat pe Zelenski că în zilele următoare „va termina cu el”

Șeful Ceceniei, Ramzan Kadîrov, a râs, comentând pe canalul său Telegram, o declarație a liderului ucrainean Volodomir Zelenski, în care a spus că Ucraina ar putea „lupta împotriva Rusiei chiar și 10 ani”. Într-o înregistrare audio, Kadîrov, îl amenință ăe Zelenski că „va termina cu el în zilele următoare”.

„Salutare tuturor! Am citit că Zelenski și-a anunțat disponibilitatea de a lupta timp de 10 ani. Ești prost. Hai, nu avem atâta timp. Zilele următoare terminăm cu tine. Se pare că ai schizofrenie. Du-te la fratele tău mai mare Biden”, a spus Kadîrov în râs.

Amintim că într-un interviu acordat CNN, Zelenski, a declarat că Ucraina nu poate renunţa la teritoriile sale. „Nu putem renunţa la teritoriul nostru, dar trebuie să găsim o modalitate de dialog cu Rusia. Dacă ei sunt capabili, atunci suntem pregătiţi. Dacă există o oportunitate de a vorbi, atunci vom vorbi, dar nu pe baza ultimatumului rusesc. Aceasta este o chestiune de atitudine faţă de noi”, a spus el.

În acelaşi timp, Zelenski  a remarcat că „cu cât începe dialogul mai devreme cu atât vor muri mai puţini oameni”. Cu toate acestea, Zelenski nu a exclus o altă opţiune. „Putem lupta cu Federaţia Rusă chiar şi timp de 10 ani”, a adăugat el.

Războiul în Ucraina a început pe 24 februarie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

În Moldova se așteaptă temperaturi caniculare și ploi puternice. Prognoza meteo pentru săptămâna viitoare

Pe teritoriul Republicii Moldova se așteaptă temperaturi săptămâna viitoare, între 14 și 20 iulie. Cu toate acestea, potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, vremea s-ar putea răcori în a doua jumătate a săptămânii, iar în unele regiuni s-ar putea înregistra ploi torențiale cu descărcări electrice.

În nord țării, mercurul din termometre va indica +29°C în timpul zilei, iar noaptea temperatura aerului va coborî până la +17°C. Aici, potrivit prognozelor, se așteaptă ploi puternice miercuri, 16 iulie. Până în weekend, acestea se vor opri.

În raioanele centrale și în Chișinău, săptămâna viitoare sunt așteptate temperaturi de până la 31°C pe timp de zi. Iar în perioada nocturnă valorile termice vor indica aproximativ +18°C. În prima jumătate a săptămânii, meteorologii prognozează cer variabil. Până joi, acesta se va transforma în averse cu descărcări electrice, iar spre weekend cerul se va însenina din nou.

La sud, pe timp de zi, temperaturile vor urca până la +33°C. Noaptea se vor înregistra în jur de +22°C. Conform meteorologilor, în această regiune furtunile și ploile sunt așteptate vineri, 18 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: