AUR Moldova intră în lupta pentru Parlament: formațiunea a decis participarea la scrutinul din septembrie

Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) din Republica Moldova și-a anunțat intenția de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie. Decizia a fost aprobată în cadrul ședinței Consiliului Politic Național al formațiunii desfășurată duminică, 27 iulie.

Potrivit formațiunii, decizia vine „într-un moment de criză sistemică în Republica Moldova”.

În cadrul reuniunii, a fost aprobată și Declarația Politică a partidului, prin care partidul își propune: participarea activă la alegerile parlamentare, susținerea necondiționată a Unirii R. Moldova cu România, lupta împotriva propagandei ruse și a curentelor moldoveniste, colaborarea cu partide din România care promovează idealul reîntregirii, precum și promovarea unui unionism „modern, realist și bine ancorat în nevoile cetățenilor”.

„AUR din Republica Moldova este mai mult decât un partid, este chemarea istoriei și speranța românilor de pe ambele maluri ale Prutului. Este datoria noastră față de trecut și responsabilitatea față de viitor”, se mai menționează în comunicatul formațiunii.

Precizăm că formațiunea politică Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) e condusă de George Simion, declarat persoană indezirabilă în Moldova.

În februarie 2024, premierul de la Chișinău Dorin Recean a spus că George Simion participă la un efort de destabilizare în Republica Moldova.

De cealaltă parte, George Simion crede că este interzis în Republica Moldova pentru activitatea sa unionistă.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Procurorul din Glodeni prins beat la volan, încă în funcție, deși a depus cerere de demisie. Colegiul de etică va examina cazul

Procurorul din Glodeni care ar fi fost surprins conducând în stare de ebrietate riscă să fie sancționat disciplinar. Asta după ce ancheta de serviciu inițiată de Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) a constatat că acesta ar fi manifestat un comportament incompatibi cu statutul de procuror, care poate afecta onoarea și prestigiul procuraturii.

CSP precizează că procedura disciplinară inițiată nu are ca scop stabilirea vinovăției penale sau contravenționale – aceste aspecte fiind de competența organelor abilitate – ci „vizează exclusiv aprecierea conduitei procurorului din perspectiva obligației de a manifesta o conduită ireproșabilă, inclusiv în afara exercitării atribuțiilor de serviciu, respectării normelor deontologice și menținerii prestigiului și credibilității instituției Procuraturii”.

Între timp, procurorul rămâne în funcție, deși a depus o cerere de demisie încă pe data de 14 ianuarie. Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, a precizat că „un act administrativ nu poate fi emis până la pronunțarea unei soluții de către organele de autodeterminare”.

Reamintim, incidentul a avut loc în noaptea de 13 spre 14 ianuarie, când procurorul a fost oprit în trafic, fiind suspectat că conducea în stare de ebrietate. El a refuzat testarea alcoolică. Potrivit CSP, în procesul documentării cazului s-a constatat că procurorul nu a cooperat cu organele de ordine și a manifestat comportament inadecvat într-un spațiu public.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: