Aur pentru Moldova: Adil Osmanov a devenit campion mondial universitar la judo

Adil Osmanov, portdrapelul Republicii Moldova la Jocurile Universitare din Germania, a obținut medalia de aur la Judo, categoria 73 kg.

Anunțul a fost făcut de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, care a felicitat sportivul pentru performanță.

31 de sportivi moldoveni participă la ediția din acest an a Universiadei, în perioada 16–27 iulie, în regiunea Rin-Ruhr, Germania. Lotul național concureazî la următoarele discipline: tir cu arcul, atletism, judo, canotaj, natație, tenis de masă, taekwondo și volei pe plajă.

Adil Osmanov a revenit în forță, cucerind medalia de aur la Universiada Mondială – prima competiție după o pauză de 12…

Опубликовано Federația de Judo a Republicii Moldova Четверг, 24 июля 2025 г.

Republica Moldova are deja un istoric la Jocurile Mondiale Universitare, cu 27 de medalii obținute la edițiile precedente – dintre care 4 de aur, 4 de argint și 19 de bronz. La ultima ediție, desfășurată în Chengdu, China, din 2023, sportivii moldoveni au cucerit 3 medalii: o medalie de argint la judo, prin Radu Izvoranu, și două medalii de bronz la canotaj, prin sportivii Alexandru Bulat și Alexandru Mașnic.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Foto/Video Cum a fost la Balul Absolvenților 2026, organizat în centrul Chișinăului

Balul Absolvenților 2026, care a avut loc în seara zilei de 19 iunie, pe strada Alexei Mateevici, lângă Muzeul de Istorie a Orașului Chișinău (Turnul de Apă), a adunat mii de tineri pentru a petrece finalizarea anului de studii. Evenimentul a inclus muzică, un spectacol de lumini și focuri de artificii.

Primarul capitalei, Ion Ceban, a subliniat că unul dintre cele mai așteptate momente ale serii a fost spectacolul de lumini și artificii.

„Momentul așteptat de toți în această seară la Balul Absolvenților. Am urmărit alături de tineri show-ul de artificii și de lumini”, a declarat Ion Ceban.

Pe scenă au urcat DJ Markus Lawyer, DJ Fox și Michael Ra, iar participanții au avut parte de show-uri de lumini, lasere și efecte speciale.

Amintim că, în perioada premergătoare evenimentului, anunțul lui Ion Ceban privind organizarea „celor mai mari focuri de artificii din istoria țării” a stârnit critici. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat, pe 12 iunie, că spectacolul pirotehnic înseamnă mai multă poluare pentru o capitală „deja sufocată”,

În mediul online a fost lansată și o petiție, prin care semnatarii au solicitat Primăriei Chișinău să renunțe la focurile de artificii, invocând impactul acestora asupra mediului, sănătății și bunăstării animalelor. Consiliera PAS în Consiliul Municipal Chișinău, Ana Dabija, a declarat că „toată lumea e nedumerită de acțiunile Primăriei Chișinău”. În replică, Primăria Chișinău a transmis că este „nedumerită” de reacțiile critice, susținând că „deja a devenit o tradiție ca toate evenimentele Primăriei să fie criticate de exponenții guvernării”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: