AUR

AUR și Democrația Acasă s-au ales cu avertizări din partea CEC. Ce s-a întâmplat?

Partidul Politic „Democrația Acasă” și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) s-au ales cu avertizări din partea Comisiei Electorale Centrale (CEC) în legătură cu rapoartele privind finanțarea campaniei electorale pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie. Membrii Comisiei s-au întrunit în ședință duminică, 18 iulie.

Urmare examinării rapoartelor, Partidul Politic „Democrația Acasă” a fost avertizat pentru neînlăturarea neconformităților în raportul privind finanțarea campaniei electorale, la situația din 9 iulie 2021.

Totodată, Comisia a avertizat Partidul Politic „Alianața pentru Unirea Românilor” pentru reflectarea incorectă a donațiilor.

În același context, CEC va transmite către Serviciului Fiscal de Stat lista persoanelor fizice donatoare din țară pentru verificarea surselor de proveniență a donațiilor.

Rapoartele sunt plasate pe pagina web oficială a Comisiei http://www.cec.md, la rubrica „Alegeri parlamentare din 11 Iulie 2021”/ „Susținerea financiară”/, cu respectarea legislației privind protecția datelor cu caracter personal.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

agrobiznes.md

Soiuri europene și ucrainene de cânepă industrială vor fi testate într-un centru din R. Moldova

Instituția publică „Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor” va deveni un centru de pregătire și testare a soiurilor europene și ucrainene de cânepă industrială în Republica Moldova. Despre acest lucru a anunțat directorul instituției, Anatolie Spivacenco, în cadrul unui seminar, relatează Agroexpert.

„Instituția noastră a fost selectată drept centru de pregătire, instruire și testare a soiurilor europene și ucrainene de cânepă în Republica Moldova. De asemenea, în cadrul centrului va fi creat un laborator, cu sprijinul Agenției Cehe pentru Dezvoltare și finanțare din proiecte europene. Acesta va presta servicii de testare în domeniul cânepii și va oferi suport celor care activează în acest sector”, a declarat Anatolie Spivacenco, la seminarul cu tema „Agricultura conservativă și adaptarea culturilor agricole la schimbările climatice: asolamentul, tehnologii moderne și testarea soiurilor de cânepă industrială și soia în Republica Moldova”.

Prezent la eveniment, secretarul de stat al Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, Vasile Șarban, a declarat că schimbările climatice obligă sectorul agricol să adopte practici bazate pe cercetare și inovare. „Este evident că, în urma efectelor schimbărilor climatice, trebuie să ne adaptăm la această realitate. Adaptarea trebuie făcută conștient, bazată pe cercetare și pe recomandări. De aceea, începând cu anul 2023, a fost creat Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor. Ne bucurăm că acest centru își asumă responsabilitatea și angajamentul de a veni cu soluții pentru fermieri, în special pentru cei care desfășoară activități în sectorul vegetal și în cultura mare. Pentru noi este îmbucurător faptul că mulți fermieri au început deja să creadă în agricultura conservativă, care până nu demult părea ceva din domeniul fantasticului sau al neîncrederii”, a afirmat Șarban.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: