Colaj Digi24

Austria: Peste o tonă de mâncare și alcool depistată într-un autocar cu moldoveni a fost distrusă

Polițiștii de frontieră austrieci au descoperit într-un autocar din Republica Moldova 1,2 tone de mâncare și băutură. Vehiculul intrase în țară prin punctul de frontieră Nickelsdorf și mergea în Franța. Întreaga încărcătură a fost confiscată, apoi distrusă, informează Digi24.

Echipa mobilă a Biroului Vamal din Austria a trecut la controlul vehiculului în care se aflau 25 de cetățeni moldoveni care plecau la muncă în Franța, după ce au fost primite niște informații, potrivit Heute.

În compartimentele pentru bagaje ale autocarului au fost descoperite pachete cu mâncare și băutură care cântăreau 1,2 tone. Pachetele fuseseră, în parte, preluate de cei trei șoferi la plecare, dar majoritatea aparțineau celor 25 de călători.

În pachete au fost găsite aproximativ 510 kilograme de carne și pește, 84 de kilograme de brânză, dar și legume, iar o parte din ele erau deja alterate. De asemenea, au fost găsiți și 304 litri de alcool.

Gernot Blümel, ministrul de finanțe al Austriei a declarat: „Reglementările stricte de import pentru alimente de origine animală și vegetală există dintr-un motiv întemeiat: împiedică apariția epidemilor și a bolilor”.

Marfa a fost confiscată, apoi distrusă, iar șoferii au fost amendați cu 1.300 de euro.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Telegram/fontakaspb

Militarul ucis în explozia de la Sankt Petersburg era un locotenent-colonel pe care autoritățile ucrainene îl acuză de crime de război

Militarul care a murit în explozia unei mașini la Sankt Petersburg este Serghei Secikov, ofițer în cadrul unui regiment de elicoptere. Informația a fost relatată de canalul ucrainean de Telegram Supernova+.

Tatăl militarului a confirmat pentru publicația „Agenstvo” că fiul său a murit în explozie. Întrebat de jurnaliști dacă acesta a fost ucis intenționat, tatăl a răspuns: „L-au aruncat în aer”.

Explozia a avut loc joi, 27 august, în cartierul Slavianka din Sankt Petersburg. În mașină se aflau militarul și soția sa. Potrivit publicației „Fontanka”, bărbatul a murit pe loc, iar femeia a fost transportată la terapie intensivă. Imediat după explozie, mai multe canale de Telegram au relatat că ținta atacului ar fi fost militarul, care avea gradul de locotenent-colonel.

Serghei Secikov avea 43 de ani și figura în baza de date a proiectului ucrainean „Mirotvoreț”, unde era catalogat drept criminal de război. El a servit în Regimentul 332 separat de gardă de elicoptere, decorat cu Ordinul Drapelului Roșu. Soția sa, Anna, a suferit răni grave la picioare în urma exploziei.

În mai 2022, serviciul ucrainean de informații militare a acuzat conducerea unității în care a servit Secikov că ar fi fost implicată în atacuri asupra populației civile din regiunea Harkov, notează Mediazona.

Potrivit „Fontanka”, care citează surse proprii, anchetatorii suspectează o tânără de 24 de ani că ar fi plasat dispozitivul exploziv în mașina militarului. Ea ar fi instalat bomba în seara zilei de 26 august, iar în dimineața următoare ar fi plecat de pe aeroportul Pulkovo din Sankt Petersburg spre Turcia. De acolo, potrivit publicației, tânăra ar fi călătorit spre Chișinău.

Autoritățile ruse susțin că femeia ar fi acționat împreună cu reprezentanți ai Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) și că, din Republica Moldova, ar putea încerca să ajungă în Ucraina.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: