Austria vrea să interzică accesul la rețelele de socializare pentru copiii sub 14 ani

Austria ar putea interzice accesul la rețelele de socializare pentru copiii sub 14 ani. Guvernul de la Viena a anunțat vineri, 27 martie, că urmează să elaboreze un proiect de lege în acest sens, relatează Politico.

Executivul austriac a comunicat că va veni cu un proiect de lege privind interzicerea accesului la rețelele de socializare pentru minorii sub 14 ani până la sfârșitul lunii iunie.

Vicecancelarul Andreas Babler a declarat că Guvernul caută să avanseze rapid cu o soluție „pentru că suntem conștienți că la nivelul UE va dura totuși ceva timp”.

Babler a spus că Guvernul dorește să introducă reguli concrete pentru platformele de social media și să urmărească, de asemenea, o restricție de vârstă la nivelul UE prin intermediul Legii serviciilor digitale (Digital Services Act).

Inițiativa autorităților austriece vine într-un moment în care Uniunea Europeană și statele membre ale blocului comunitar încearcă să găsească soluții pentru protejarea copiilor de efectele nocive ale rețelelor de socializare. Țări precum Spania, Franța, Danemarca și Portugalia deja avansează cu planuri de impunere a restricțiilor de vârstă.

Susținătorii afirmă că restricțiile legate de vârstă, care stabilesc un minim pentru cele mai adictive platforme de social media, sunt esențiale pentru protejarea sănătății fizice și mentale a copiilor.

De cealaltă parte, criticii susțin că interdicțiile sunt ineficiente și dăunătoare pentru intimitate, deoarece obligă utilizatorii să se verifice online.

De asemenea, comisarul pentru drepturilor omului al Consiliului Europei, Michael O’Flaherty, a declarat recent că asemenea interdicții nu sunt „nici proporționale, nici necesare”. El a subliniat că restricționarea accesului la rețelele sociale ridică „probleme legate de drepturile omului, deoarece un copil are dreptul de a primi informații la fel ca oricine altcineva”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Cântece în sprijinul Ucrainei, printre suspiciunile poliției la un festival din Rusia. 100 de persoane, reținute

Aproximativ 100 de persoane au fost reținute la un festival din regiunea Leningrad, Rusia. Reținerile au avut loc în urma unui raid, al cărui motiv a fost „suspiciunea că ar fi fost interpretate cântece în sprijinul Ucrainei, pentru schimbarea puterii în Federația Rusă și consumul în masă de droguri”, relatează Meduza.

Organele de drept au declarat pentru agenția de stat RIA Novosti că „sub pretextul unui festival muzical, în apropiere de Vîborg, în zona de frontieră a regiunii Leningrad cu Finlanda, s-au adunat cetățeni cu viziuni de stânga radicale”. Potrivit RIA Novosti, motivul raidului a fost „suspiciunea că ar fi fost interpretate cântece în sprijinul Ucrainei, pentru schimbarea puterii în Federația Rusă și consumul în masă de droguri”.

În urma raidului, au fost reținute aproximativ 100 de persoane – participanți și organizatori ai festivalului. Potrivit agenției ruse, polițiștii percheziționează corturile în căutarea drogurilor și „evaluează pancartele cu simboluri ucrainene, amplasate pe copacii din apropierea scenei improvizate”. De asemenea, de la participanți și organizatori sunt confiscate drone, a căror lansare este interzisă în zona de frontieră, subliniază RIA Novosti.

Potrivit sursei citate, în materialul RIA Novosti nu se precizează despre ce festival este vorba, menționându-se doar că evenimentul are loc din 2023, iar locul desfășurării este ținut secret până în ultimul moment. „Mediazona” a scris, la rândul său, că este vorba despre festivalul Day x Night, la care, potrivit afișului, urmau să evolueze trupe punk din Sankt Petersburg și Karelia. Potrivit Baza, festivalul s-ar fi numit anterior NOJ („Mod de viață nesănătos”).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: