Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească

Autocar cu 20 de moldoveni, implicat într-un accident în România. Șase persoane au ajuns la spital

Un autocar cu 20 de persoane din Republica Moldova care tranzita România în drum spre Italia a fost implicat într-un accident rutier, la Galaţi. Potrivit poliției, șase persoane au fost rănite.

Accidentul a avut loc pe 13 ianuarie, potrivit news.ro.

Autocarul din Republica Moldova intrase în România prin Vama Oancea şi transporta 20 de persoane care mergeau la muncă în Italia. Șoferul ar fi pierdut direcţia autocarului care tracta şi o remorcă plină cu bagajele călătorilor.

„La faţa locului, poliţiştii au stabilit că un bărbat, de 50 de ani, a condus un ansamblu de vehicule, format din autocar şi remorcă, pe drumul mai sus menţionat, şi, la un moment dat, a pierdut controlul direcţiei, intrând într-un cap de pod aflat pe partea dreaptă a sensului de mers. În urma impactului, 6 pasageri aflaţi în autocar, cu vârste cuprinse între 21 şi 60 de ani, au fost răniţi, fiind transportaţi la spital pentru investigaţii medicale. Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultând că nu a consumat alcool”, au menționat autoritățile române.

Potrivit poliției, pe drumul pe care s-a produs evenimentul, la ora accidentului ningea.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Datoria externă a țării depășește 10 miliarde de euro

Datoria externă a Republicii Moldova a ajuns la 10,11 miliarde de euro la 31 decembrie 2025, în creștere cu 2,4% față de anul precedent, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei, citate de IPN. Deși suma a crescut, datoria externă a reprezentat 56% din PIB, cu 2,7 puncte procentuale mai puțin decât la sfârșitul anului 2024.

Cea mai mare parte — 75%, adică 7,578 miliarde de euro — sunt împrumuturi pe termen lung, iar restul de 25%, respectiv 2,531 miliarde de euro, sunt datorii pe termen scurt.

Cel mai mare creditor al Moldovei rămâne Fondul Monetar Internațional, căruia țara îi datorează 1,275 miliarde de euro, adică 27% din datoria externă publică. Pe locul doi se află Banca Mondială cu 1,221 miliarde de euro (26%), urmată de Comisia Europeană cu 715 milioane de euro (15%), Banca Europeană pentru Investiții cu 486 milioane de euro (10%) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare cu 366 milioane de euro (8%).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: