Facebook

Autoritățile organizează curse avia gratuite spre UE pentru refugiații ucraineni

Republica Moldova în parteneriat cu Platforma Solidarității a Comisiei Europene, directoratul general pentru migrație și azil organizează curse avia gratuite spre UE pentru refugiații din Ucraina. Anunțul a fost făcut pe 8 aprilie de secretara de stat de la Ministerul Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.

„De aici facem tot posibilul ca să ajungă cât mai sigur spre destinațiile europene. Cea mai apropiată cursă aeriană este în data 11 aprilie spre Germania. În aceiași perioadă, pe cale terestră din R. Moldova au fost organizate circa 800 de curse care au transferat peste 5000 de refugiați în România, Franța, Austria și Germania”, a declarat Daniella Misail-Nichitin.

Informația despre posibilitățile de plecare este plasată pe site-ul dopomoga.gov.md.

Ajunși în țările europene se activează mecanismul de protecție temporară, care oferă refugiaților ucraineni, posibilitatea aflării legale într-o țară membră a UE pentru o perioadă de 12 luni, cu posibilitate de extindere. Migranții vor primi vor primi cazare, asistență medicală, produse alimentare și de igienă. De asemenea, li se eliberează permisul de protecție temporară și vor avea dreptul de a se încadra la muncă, iar copiii vor putea merge la școală sau grădiniță.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Incendiul de la Cernobîl nu prezintă riscuri pentru Moldova. Agenția de Mediu: nivelul de radiații, în limite

Agenția de Mediu anunță că incendiul forestier produs în zona de excludere Cernobîl din Ucraina nu prezintă, în prezent, riscuri pentru Republica Moldova. Potrivit instituției, valorile indicatorilor de mediu monitorizați pe teritoriul țării se mențin în limite normale, fără depășiri ale normelor admisibile privind calitatea aerului sau fondul radioactiv.

Conform măsurătorilor efectuate la stația automată de monitorizare radiologică din Chișinău, nivelul radiației gamma în perioada 8–9 mai s-a încadrat în limitele naturale specifice Republicii Moldova. Pe 8 mai, valorile au variat între 0,08 și 0,10 μSv/h, iar pe 9 mai – între 0,08 și 0,09 μSv/h.

Agenția de Mediu precizează că, potrivit analizelor meteorologice și modelelor de dispersie atmosferică, masele de aer se deplasează spre regiunile de nord-est, fără riscul ca norul de fum să ajungă deasupra teritoriului Republicii Moldova.

Totodată, datele colectate prin rețeaua națională de monitorizare a calității aerului nu indică majorări ale concentrațiilor de particule în suspensie sau ale altor poluanți asociați incendiilor de vegetație.

„În prezent, nu există riscuri radiologice sau de poluare atmosferică pentru populația Republicii Moldova”, se arată în comunicatul emis de Agenție pe 9 mai.

Instituția dă asigurări că monitorizarea parametrii de mediu în regim permanent și va informa populația „operativ”, în cazul unor schimbări „relevante” ale situației.

Amintim, Ucraina a emis pe 8 mai o alertă, după ce un incendiu de proporții a izbucnit în pădurile din apropierea zonei de excludere de la Cernobîl, unde acum 40 de ani a avut loc o catastrofă nucleară, după prăbușirea unei drone. Flăcările au afectat peste 1.100 de hectare. Kievul a calificat atunci situația drept una critică.

Ministerul Mediului al României a anunțat, în aceeași zi, că norul de fum provocat incendiu nu va afecta România și nici Moldova. Potrivit estimărilor Administrației Naționale Române de Meteorologie, direcția dominantă a vântului va împinge norul de fum spre Belarus, apoi către nordul și nord-estul Ucrainei și sud-vestul Rusiei, „fără impact asupra teritoriului României”.

Ministerul Mediului România/Facebook

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: