Andrei Mardari / NewsMaker

Autoritățile Ucrainei cer moldovenilor să ajute concetățenii refugiați: au lansat o platformă 

Ambasada Ucrainei în Republica Moldova anunță despre site-ul oficial „Adăpost”, acolo unde cetățenii moldoveni au posibilitatea de a ajuta refugiații cu informații privind locurile de cazare disponibile în țara noastră. La rândul lor, ucrainenii sunt îndemnați să acceseze platforma pentru a găsi un adăpost. 

Declarația Ambasadei vine în contextul în care ucrainenii veniți în Republica Moldova, din cauza războiului de pe teritoriul Ucrainei, caută un loc unde să se stabilească.

Astfel, cetățenii Republicii Moldova care au posibilitatea de a ajuta refugiații cu locuințe sunt îndemnați să anunțe pe platformă.

„Pe acest site puteți posta informații despre localități, numărul de locuri libere și contacte, cu ajutorul cărora puteți oferi sau găsi locuințe gratuite”, se arată în declarația Ambasadei.

Totodată, se menționează că platforma este un serviciu care ajută la coordonarea eforturilor celor care sunt în căutarea unei susțineri și celor care o poate oferi.

***

De precizat că pe site-ul Guvernului Republicii Moldova a apărut o secțiune unde refugiații ucraineni veniți în țara noastră pot găsi informații utile, link-uri și numere de telefon.

Tot acolo, cetățenii ucraineni pot accesa și platforma dopomoga.gov.md unde sunt informații despre asistența pe care o pot folosi cetățenii ucraineni de pe teritoriul Republicii Moldova.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Produse petroliere pentru zile negre? Parlamentul a votat crearea stocurilor de urgență

Republica Moldova va avea stocuri de urgență de produse petroliere suficiente pentru a acoperi consumul intern timp de 61 de zile sau echivalentul a cel puțin 90 de zile de importuri nete, în funcție de indicatorul mai mare. Un proiect de lege care reglementează crearea și administrarea acestor rezerve a fost votat în lectura a doua de Parlament.

Potrivit documentului, stocurile de urgență vor fi utilizate pentru a asigura aprovizionarea consumatorilor în cazul unor crize sau al unor perturbări majore pe piața produselor petroliere.

Legea stabilește mecanismul de constituire, menținere și utilizare a stocurilor. Acestea vor fi create atât de viitoarea Entitate centrală de stocare (ECS), cât și de importatorii de produse petroliere, obligațiile fiind împărțite în mod egal între cele două părți.

Constituirea stocurilor va avea loc treptat, până la 30 iunie 2034, pentru a evita presiuni financiare asupra bugetului de stat și asupra mediului de afaceri. Volumul rezervelor obligatorii va fi calculat de Ministerul Energiei în funcție de cantitatea de produse petroliere importată de fiecare operator economic în anul precedent.

Conform proiectului, aproximativ 75% din stocurile de urgență vor fi formate din benzină și motorină. Totodată, cel puțin 60% din volumul total al rezervelor va trebui păstrat pe teritoriul Republicii Moldova. Restul va putea fi depozitat în alte state, în baza unor acorduri bilaterale.

Documentul prevede și posibilitatea constituirii unor stocuri în formă non-materială, prin contracte care oferă dreptul de a cumpăra produse petroliere în anumite condiții prestabilite. Stocurile materiale vor fi păstrate în instalații autorizate, inclusiv în antrepozite vamale și zone libere.

Respectarea obligațiilor de stocare de către operatorii economici va fi supravegheată de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), care va putea aplica sancțiuni în cazul nerespectării prevederilor legale. Activitatea Entității centrale de stocare va fi monitorizată de Ministerul Energiei.

Autorii proiectului precizează că noile prevederi au fost elaborate pentru a armoniza legislația Republicii Moldova cu normele Uniunii Europene privind securitatea aprovizionării cu produse petroliere.

Legea va intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial. În termen de opt luni, Guvernul va trebui să creeze sau să desemneze Entitatea centrală de stocare, iar ANRE va include, în decurs de o lună, aportul pentru stocurile de urgență în marja comercială aplicată la vânzarea cu amănuntul a principalelor produse petroliere standard.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: