Averile deputaților, judecătorilor, procurorilor și membrilor guvernului vor fi verificate de către ANI

Autoritatea Națională de Integritate (ANI) va verifica declarațiile de avere și interese personale pentru anul 2019 a mai multor categorii de funcționari. 

Astfel, ANI va efectua controlul declarațiilor de avere a deputaților, membrilor guvernului, judecătorilor, procurorilor, președinților și vicepreședinților de raioane, primarilor, viceprimarilor, pretorilor și vicepretorilor.

Listele subiecților vizați vor fi prezentate spre aprobare conducerii ANI. Ulterior, aceste declarații de avere și interese personale vor fi repartizate aleatoriu către inspectorii de integritate pentru efectuarea controlului. Instituția va anunța despre eventualele încălcări admise de către subiecții vizați.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Frigidere cosmetice, exozomi și aparate anticelulitice la expoziția de frumusețe de la Moldexpo

Festivalul frumuseții este în plină desfășurare la Chișinău. Timp de patru zile, Centrul Internațional de Expoziții „Moldexpo” este punctul de întâlnire pentru pasionații de estetică și profesioniștii din industrie. Ediția aniversară „Happy Beauty Days” a reunit peste 3.000 de branduri, lansări și reduceri pentru vizitatori. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: