realitate.md

Bălți: Confuzie privind organizarea turului doi al alegerilor locale noi. CEC și CECE așteaptă explicații de la magistrați

Consiliul electoral de circumscripție electorală Bălți (CECE) a solicitat Judecătoriei Bălți să dea o explicație privind punerea în aplicare a hotărârii privind excluderea candidatei Partidului „ȘOR” Marina Tauber din cursa electorală. Pentru clarificarea situației și Comisia Electorală Centrală (CEC) s-a adresat la Curtea de Apel Bălți. Despre aceasta a anunțat președinta CEC Angelica Caraman, în debutul ședinței Comisiei, din 4 decembrie.

„Ne-am expus asupra faptului că susținem aprecierile instanței asupra fondului, însă considerăm că la examinarea cererii urma să se pronunțe și asupra termenului de executare prin prisma Codului Electoral. În urma examinării temeiurilor de drept, indicate de către instanța de judecată, se constată că nu s-a pronunțat asupra clarificării modului de executare în partea ce ține de termenul acesteia. Având în vedere că legea electorală prevede expres că fie hotărârile organelor electorale, fie hotărârile care privesc concurenții electorali, acestea sunt examinate cu prioritate și examinarea acestora trebuie să fie încheiată până la ziua alegerilor. Astfel pentru ca organele electorale să aibă o claritate cum pun în aplicare hotărârea instanței de judecată, dar și pentru faptul ce ține de organizarea turului doi la Bălți, CEC s-a adresat către CA în vederea explicării hotărârii primei instanțe”, a explicat președinta CEC.

Candidata Partidului „ȘOR” Marina Tauber la funcția de primar al municipiul Bălți a fost exclusă din cursa electorală. Decizia a fost pronunțată de magistrata Judecătoriei Bălți Natalia Costaș, pe 4 decembrie, doar cu o zi înainte de turul doi al alegerilor locale noi.

Amintim că în seara de 1 decembrie, CEC a solicitat Judecătoriei Bălți anularea înregistrării concurentului electoral Marina Tauber, desemnat de Partidul „ŞOR” la funcția de primar al municipiului Bălți.

Marina Tauber a acumulat 15918 de voturi sau 47,93% în urma alegerilor locale noi desfășurate la Bălți. Pe locul doi s-a clasat candidatul independent Nicolai Grigorișin, care a obținut 6951 din voturi sau 20,93%. Drept urmare, cei doi candidați urmau să se dueleze în turul doi al alegerilor locale. Asta pentru că nici unul dintre candidați nu a obținut 50% +1 din voturile bălțenilor.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Medic in spital

Spitalele din Moldova vor fi reorganizate. Ministrul Sănătății, despre noua reformă: „Niciunul nu va fi închis”

Ministerul Sănătății lucrează la un proiect de reorganizare a rețelei spitalicești din Republica Moldova, care urmează să fie pus în dezbatere publică până la sfârșitul verii. Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat în ediția din 22 iunie a emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova că reforma prevede clasificarea spitalelor în trei niveluri și că niciun spital nu va fi închis.

Potrivit ministrului, reforma prevede trei niveluri de spitale: două spitale regionale la Bălți și Cahul, 11 spitale subregionale în raioanele care dețin unități de primiri urgențe și centre AVC, și restul spitalelor care vor fi clasificate drept spitale locale.

„Și propunem să avem management comun între spitalele regionale, cu cele subregionale și cu cele locale”, a declarat Emil Ceban.

Ministrul a subliniat că niciun spital nu va fi închis, iar singurele schimbări vor viza structura administrativă și de management.

„La modul practic, niciun spital nu va fi închis. Pur și simplu, unele spitale, poate din suburbiile Chișinăului, o să fie atribuite sub conducerea altor spitale. Secțiile consultative nu o să fie niciuna închisă”, a precizat Ceban.

Potrivit acestuia, managementul comun va permite coordonarea între spitale, astfel încât pacienții operați la un spital regional să poată fi reabilitați mai aproape de casă, la spitalele locale din raion.

„Iată, aceste spitale o să fie subregionale și restul spitalelor o să fie spitale locale. La cele locale o să ne axăm pe chirurgii de o zi, terapii de zi, pe geriatrii, pe reabilitare, pe paliații. Și în unele spitale o să discutăm cu sănătate mentală, boli infecțioase, sunt servicii care foarte bine sunt puse și atunci ele pot fi nu doar în spitalul subregional, dar și într-un spital local”, a explicat ministrul.

Amintim că, la sfârșitul anului 2022, Parlamentul a aprobat în lectură finală proiectul de lege privind trecerea spitalelor raionale din gestiunea autorităților publice locale în subordinea Ministerului Sănătății. Statul a alocat 150 de milioane de lei pentru această reformă. Din varianta inițială a proiectului au fost excluse prevederile privind trecerea proprietăților spitalelor raionale în gestiunea Ministerului Sănătății, terenurile și clădirile rămânând la balanța consiliilor raionale, conform acordului dintre deputați și aleșii locali, stabilit în cadrul consultărilor publice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: